Zákeřné pletichy paní školy

Zákeřné pletichy paní školy

To je ale divný nadpis, co? Ale opravdu, škola je zákeřná. Už jen fakt, že udělám každou zkoušku, na kterou se vůbec neučím, jednu dokonce jen díky tomu, že hraji počítačové hry, a zkoušky, na které se drtím kolik dní od rána do večera, ne a ne dát, je podezřelé… ale tím to zdaleka nekončí a pro vás, aktivní, chytré a přemýšlivé čtenáře, tu mám dnes dva úkoly.

Úkol č. 1 spočívá v zodpovězení otázky, která ve mně vyvstala při mé zkoušce z buddhismu. Je buddhismus náboženství? Abych vás uvedla do tematiky…
Buddhismus sám o sobě vlastní bohy nemá. V hinduistické mytologii existuje hora Méru, na níž bohové sídlí. Horu i s bohy si buddhismus propůjčil a zařadil i do svého světa. V buddhistických legendách najdete bohy, samotného Buddhu pokoušel bůh touhy Mára. Ale jsou původem z hinduismu. Buddhismus si půjčuje bohy i z jiných náboženství a japonští kami také dostali své místo. Ale přesto své vlastní bohy nemá a ani je nepovažuje za nejvyšší bytosti (nejvyšší bytost je samozřejmě Buddha – mimochodem, i bůh se může stát buddhou). Je to tedy náboženství?

Úkol č. 2 je o něco náročnější. Akutně sháním dějiny Itálie. V brněnských knihovnách všechno rozpůjčované (a když už to náhodou mají, tak mají letní pauzu nebo to půjčují jen prezenčně, což je o víkendu docela problém), v knihkupectvích veškeré zásoby vyprodané (zajímavé je, že ty jediné pořádné dějiny Itálie vyšly v jedné edici v Lidových novinách, všechny ostatní dějiny z té edice ještě jsou, jen Itálie ne), na internetu není pořádného absolutně nic (myšleno hlavně co se dějin od 13. století dál týče). Nevíte o nějakém zdroji?

Mimochodem, je zkouškové a zase se mi rozbil počítač… jak je to možné? (Ano, jsem tu přes live CD – pro neznalce, je to takové cd, které když strčíte do počítače, tak tam nemusíte mít žádný pevný disk, abyste spustili systém – a pěkných pár hodin zálohuji. Teď jsem dozálohovala, ale počítač s funkčním diskem nebudu mít ještě pěknou chvíli. Kupodivu jsem zjistila, že se sem dají instalovat i programy – a vůbec netuším, kam se pak takové programy ukládají. Ale některé výmysly jsou vskutku geniální…)

Doufám, že moc nezlobíte. Začala jsem pro vás pracovat na pár povídkách, ale došla mi niť, tak třeba příště…

8 komentářů u „Zákeřné pletichy paní školy“

 1. Tak já vím o dvou svazcích v knihovně v Praze, ale ty ti asi budou platné jak mrtvému zimník.

  OdpovědětOdpovědět
 2. Nakonec se vyplatilo, že jsem zavolala tátovi, on mi to sežene v angličtině. Ale holt asi na zkoušku půjdu až v září, tohle fakt nejde stihnout. Doufám aspoň, že to do té doby zvládnu přečíst minimálně třikrát.

  OdpovědětOdpovědět
 3. Chill: Ale v pražské městské jich maj fakt tři kopce a nerozpůjčovaných. Pokud ti teda stačí vydání z roku 1997. Toho nového mají momentálně fakt jen dva, jak psala Bel. Ale jestli se tu budeš někdy v týdnu stavovat… Kdy máš mít tu zkoušku (v původním termínu ;o)?

  OdpovědětOdpovědět
 4. V úterý, takže smolík. Ale i tak dík vám oběma. *hug* Já to nějak zvládnu. Mnohem víc mě vytáčí historie japonská, kterou jsem neudělala, jenže nám nedali opravný termín, protože mezitím, co se hledaly naše testy, které se ztratily na cestě k Sýkorovi, proběhl ten poslední, a termín navíc odmítli vypsat. To mě dost nakrklo…

  OdpovědětOdpovědět
 5. hned pri č.1 som si spomenula na moj prijimackovy test na japanistiku do Brna asi pred mesiacom….kde sa uvadzalo Buddhisticke bozstvo…pol hodiny som rozmyslal ci to nie je chytak:D

  OdpovědětOdpovědět
 6. Otazka znela: Amida je: A, Buddhisticke bozstvo
  B, nepamatam
  C, nepamatam ale boli to blbosti:D

  OdpovědětOdpovědět
 7. A jé… no tak to si zas naše japanistika zavařila… „aha, vy jste ti, co mají tak zajímavé zkoušky… to musíte být ale dobří japanisti, hahahahaha…“ Praha se má zase čemu smát.

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.