Dopravnímu podniku města Brna…

Dopravnímu podniku města Brna…

Samozřejmě je mi naprosto jasné, že ať tu napíšu cokoliv, je jen minimální šance, že by si to přečetl někdo z DPMB, a šance naprosto nulová, že by si z toho snad i něco vzal. Přesto, po zprávě, že by se snad mohly v budoucnu ustanovit zvláštní poplatky na takzvané „rozjezdy“ (= pravidelné noční linky v Brně), a to pro všechny až na ty, kteří mají nezlevněný časový kupon, jsem dostala nutkání se k tomuto vyjádřit. Takže tedy…

Vážené vedení Dopravního podniku města Brna,

tímto bych vám ráda ukázala, jak krátkozraké by bylo vaše rozhodnutí o zpoplatnění rozjezdů. Jsem studentkou japanistiky na FF MU a každé ráno dojíždím trolejbusem z Kohoutovic. Jede mi odtamtud jediný přímý spoj, zatímco všechny ostatní končí na Mendlově náměstí. Přesto je tento spoj každé ráno narvaný důchodci jedoucími si nakoupit či navštívit nějaké přátele, kteří všichni vystupují právě na Mendlově náměstí. Zvláštní náhodou, ačkoliv všechny ostatní spoje na Mendlovo náměstí jedou také, v tomto je vždycky dvojnásobek lidí, takže jen nastoupit mi dělá velký problém a do školy přijedu už unavená. Vy chcete studentům znevýhodnit večerní zábavu, ale důchodcům tu jejich ranní klidně necháte. Je toto snad spravedlivé?

Dále bych ráda uvedla, že v některé dny mi končí škola třeba až ve 21:00. V případě zpoplatnění rozjezdů by tedy nepřipadalo v úvahu, abych navštívila naši studovnu, splnila tam školní povinnosti a pak se vrátila domů, protože bych si jen za to, že si chci na klidném místě vypracovat úkoly, musela připlatit. Je tohle správné?

V neposlední řadě jsou tu někteří z mých spoužáků, kteří při studiu pracují na noční směnu. I ty chcete připravit o ty pracně vydělané peníze, bez kterých by nejspíš nemohli studovat?

Nakonec musím připomenout, že než po nás budete chtít nějaké další poplatky, měli byste se zamyslet nad tím, jestli jsou vaše služby opravdu natolik kvalitní, abyste měli právo je vyžadovat. Vaši zaměstnanci (a myslím tím především řidiče) jsou vstřícní a to na nich oceňuji, ale nemyslím si, že na tom má vaše administrativa jakoukoliv zásluhu, a dokonce si troufám tvrdit, že z organizačního hlediska je na tom DPMB velmi špatně. Špatná informovanost je nejen o výlukách, ale dokonce i o pravidelné dopravě. Na některých zastávkách jsou chybné, nebo dokonce žádné jízdní řády, už se mi stalo, že jsem čekala na tramvaj a ta prostě projela, jako by se nechumelilo (byla to tramvaj č. 9 na zastávce Malinovského náměstí), některé spoje dokonce vůbec nedorazily a to jsem si pak ověřovala, že se na dané trati nic nestalo, revizor dal pokutu známé, která sice měla platnou jízdenku, ale protože se tramvaj zasekla ve špičce, tak jí ta platnost vypršela…

Jsem si jistá, že vést takový dopravní podnik není žádná legrace, ale pokud chcete zavádět podobné změny, zavádějte je s rozmyslem a férově. To, že najednou znevýhodníte studenty a důchodce, rozhodně ničemu nepřispěje – zvlášť, jestli si to chcete hlídat (takže tyhle peníze nakonec půjdou na noční revizory).

Dodatek: Panu Petru Minaříkovi: Víte, chtěla bych vás dneska vidět, jak ze studovny na Komenského náměstí půjdete pěšky po úmorném dni plném studia třeba na Vinohrady, když druhý den ráno musíte opět vstávat do školy. Ono „za vašich mladých let“ byla taky trochu jiná doba a jiné nároky.

S pozdravem
Barbora Klabačková

studentka FF MU

4 komentáře u „Dopravnímu podniku města Brna…“

 1. Nebývám v Brně často a tohle se mi i tak nelíbí. Většina zastánců téhle věci vychází z pevného přesvědčení, že po nocích se vozí jen ožralí studenti jedoucí ze zábavy. Výborně. Já si jednou za iks měsíců vyjedu, třeba ani nic nevypiju, navštívím s kamarádkami trhy a pak se potřebuju dopravit zase jinam. A vida, nespadám do kategorie ožralí studenti obtěžující okolí, páni. Zvlášť mě nadzvedává, že se to má týkat i lidí s lítačkama, to už je vážně nesmysl… Tohle noční město totálně zabije, ještě to dopadne jak v Budějcích..>_>

  OdpovědětOdpovědět
 2. good god.. to bude skvele, jako v Budejicich.. tam je neco podobneho a doprava tam obecne stoji za hovno..
  mimochodem, hodi by se nejaky zdroj plus odkaz na diskusi, na kterou odkazujes v poslednim odstavci (predpokladam, ze slo o nejakou diskusi nekde na novinkach nebo necem takovem..xD)

  (P.S. mas spatne poradi tlacitek v tomhle formulari :) (Poslat je za blog, text area je az za tim) )

  OdpovědětOdpovědět
 3. Já se obávám, že druhá strana ti bude argumentovat tím, že když je student do noci v práci, nemůže se druhý den pořádně učit.
  Ale tak já bych to u nás i brala, my totiž noční dopravu vůbec nemáme (tedy Kladno), protože jsme ji zrušili, nevyplatila se. Ale my jsme menší a nejsme univerzitní město. Jinak ještě bych tomu pánovi napsala, jestli by se prošel nočním Brnem, kdyby byl padesátikilová holka, která nikdy neví, koho může potkat.

  OdpovědětOdpovědět
 4. Přiznám se, že v sobotu ve dvě ráno po osmi tequilách (ano jsem jeden z těch co občas pobíhají na hlavním nádraží s gyrosem a davájí všem ochutnat a pak se s nimi objímají…no co?) by mi to bylo uplně ukradené. Jenže v mém zaměstnání se často řídíme podle Ameriky nebo Číny, takže někdy odcházím z práce ve tři ráno. A to už by byl pro mě seriózní problém. Nechápu co se na DPMB vlastně děje, z nějakého důvodu totiž ty rozjezdy zavedli a najednou si vzpomněli, že by za to měli vybírat peníze? (Chápu, že nejsou prachy a tak se hledají na nejrůznějších místech, ale tohle je vážně mimo + natisknutí těchto „speciálních“ jízdenek by vyšlo daleko dráž).

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.