RSS

RSS

Vy všichni, co se právě díváte do své RSS čtečky, co tu paprika zase zplodila, můžete rovnou kliknout na přečteno. Je to totiž pro těch více jak 60 lidí, kteří mi do ankety vyplnili, že neví, co RSS je. Momentálně mi ukazatel ukazuje 42%, což je podle mě docela obdivuhodné číslo. Pokusím se vám tedy tematiku přiblížit a třeba i některé z vás navnadit na snadnější brouzdání po internetu. Nečekejte ode mě ale žádný vědecký názor, protože vím, k čemu má RSS sloužit, ale co to opravdu je a jak to funguje, to vlastně nemám ani tušení.

Když jsem si na sblogu zakládala svůj první blog, tlačítko RSS jsem si ve stylech skryla. Bylo ošklivé a netušila jsem, k čemu slouží. Dnes už to vím a kdybych to bývala věděla už předtím, nikdy si nezaložím stránky takové, jaké tu byly před touto verzí. Proč?
Google čtečkaRSS je vychytaná věc, která svému uživateli dovolí přidat si jakoukoliv stránku do čtečky a sledovat její obsah. Pokud tedy přibyde něco nového, čtečka vás hned po otevření upozorní. Existují čtečky webové a existují i takové, které si můžete stáhnout do počítače a nezapínat při jejich spuštění vůbec prohlížeč. Každému vyhovuje něco jiného. Snad každý prohlížeč, co znám, má také čtečku integrovanou, tvoří přímo jeho součást. Já, kupříkladu, používám čtečku od Google – mám na Googlu ostatně úplně všechno (protože ty podstatné věci se při mých častých závadách na počítači rády ztrácí) od mailu přes kalendář, dokumenty a chat po záložky a RSS čtečku. Začala jsem ji používat teprve před pár dny, kdy jsem se rozhodla, že si tam konečně naházím všechny své oblíbené stránky a budu je pravidelně sledovat (a mohli jste si díky tomu všimnout, že jsem konečně začala pořádně a včas komentovat). Pro ty, co chtějí mít vše na jednom místě – skoro každá mailová služba už poskytuje i RSS čtečku, najdete ji i na seznamu, yahoo, centru atp.
Čtečka vám vždycky zobrazí nadpis příspěvku, obvykle pak ještě buď část nebo celý jeho text. Kliknete a přejdete rovnou na stránku s příspěvkem. Leckde je i možnost sledovat komentáře – buď všechny nebo k danému příspěvku.

RSS ikonkaJak odebírat rss?
Prohlížeč vám obvykle poskytne sám možnost odebírat RSS, pokud to daná stránka umožňuje. Klikací RSS ikonka se objeví na pravé straně adresového řádku. Kliknete-li na ni, možná vám bude nabídnuto, jakou verzi RSS chcete používat, příp. jestli chcete spíše využívat službu Atom, která má (aspoň z mého úhlu pohledu) dost podobné vlastnosti. (Taktéž z mého úhlu pohledu) je docela jedno, na co kliknete, ale pokud vám to bude fungovat nějak pochybně, zkuste jinou verzi. Jakmile kliknete, objeví se obrazovka, kde uvidíte posledních několik příspěvků na blogu a nabídku, jakou čtečku chcete na RSS používat. Pokud ve výběru není vámi požadovaná možnost, buď si můžete načíst aplikaci z počítače, což v možnostech je, nebo si v nastavení prohlížeče přidat nějakou webovou službu. Třetí možnost je, že vstoupíte přímo do čtečky a stránku do ní přidáte manuálně.
Výběr čtečkyPokud se vám RSS ikonka v adresovém řádku nezobrazuje, či tam nenajdete ten správný typ RSS (např. pro odběr komentářů), hledejte na stránkách odkaz, on vás odnaviguje dále. Pokud na stránkách odkaz není, existují dvě možnosti.
Ta záludnější platí např. v případě našeho oblíbeného sblogu. RSS ikonku nenajdete, navíc sbloggeři často ani netuší, k čemu takové RSS je, takže si odkaz vůbec nedají na stránku. Zdrojové kódy jsou skvělá věc, ale v případě sblogu z nějakého důvodu selhaly i ty. Jediný způsob, jak pak odebírat příspěvky, je znát adresu. V případě sblogu stačí dát za adresu daného blogu jen /rss.xml a jste tam. Pokud znáte ještě nějakou službu, která vlastní odkaz na RSS kanál neposkytuje, nejlepší je zeptat se někoho, kdo o ní něco ví, prozkoumat ji nebo se obrátit na help centrum, kde vám určitě rádi poradí (neb noví návštěvníci jsou žádaní).
RSS na sbloguTa jednodušší, avšak nepříjemnější možnost je, že stránka ani RSS neposkytuje. Pak máte prostě smůlu a musíte ji kontrolovat, když si na to vzpomenete. Nebo zkuste doporučit jejímu autorovi, ať si pořídí nějaký pořádný redakční systém – každý už dneska tuhle vychytávku má.

Čtečka může být i veřejně přístupná – např. Sid používá čtečku, která jí na stránky vypíše nejnovější příspěvky na oblíbených stránkách, aby si jich všimli i všichni její návštěvníci (a díky její čtečce jsem také při studování přístupů ke mně přišla na to, že tahle obdivuhodná holčina existuje). Přemýšlím, že si sem zřídím podobnou věc. :)

Každopádně považuji RSS za věc všestranně prospěšnou, takže doufám, že je taky začnete využívat a že se na mých oblíbených stránkách brzy objeví odkazy na kanál. Kdybyste potřebovali nějak pomoci, řekněte, nejsem sice vševěd, ale třeba na něco přijdeme.

P.S. Doufám, že si teď nemyslíte, že s vámi jednám jak s blbými, ale i já jsem kdysi tápala a přemýšlela, co to to zatracené RSS je… :P Mno nic, jdu vymýšlet téma nové ankety.

10 komentářů u „RSS“

 1. ^___^ Ten začátek mě dost pobavil, když jsem ho vážně četla skrz čtečku :)
  Jen upřesnění – na sblogu RSS ikonka je a defaultně se zobrazuje. Aspoň to tak určitě bývalo, když jsem si sblog před pár lety zakládala já. A koukám, že tam u mě pořád je. Malá, modrá, s nápisem RSS :)
  A určitě taky existuje způsob, jak pomocí RSS sledovat i některé stránky, které vlastní RSS nemají – dá se vytvořit přes nějakou externí službu, ale jak, to už by musel říct někdo povolanější. Já jen mám zkušenost, že to jde ;o)

  OdpovědětOdpovědět
 2. Oprava – ou, ono se to mělo týkat těch, co mají tu ikonku úmyslně skrytou. Tak pardón. Takhle to dopadá, když během čtení druhé půlky článku zapomenu, co bylo v té první ^.^‘

  OdpovědětOdpovědět
 3. A když já vůbec nejsem obdivuhodná… (>_>) Díky za článeček – já jsem sice seznam aktualizací na stránkách měla, ale tak nějak jsem doteď ignorovala, že Google reader vůbec existuje a místo toho ty stránky proklikávala ručně nebo používala výše zmíněný seznam na stránce. *před půldnem si zřídila na GR účet, naházela tam všechny feedy a je nadmíru spokojená* (*w*)

  OdpovědětOdpovědět
 4. Jak vas tak sleduju, tak si ten google reader snad taky zprovoznim. Mam sice rss ctecku primo jako kontakt v jabberu, ale funguje to dost pochybne. Vyhovuje mi, ze to mam v ramci sluzby, kterou mam pustenou porad, zatim co do google readeru bych se musela zvlast prihlasovat, na coz bych nejspis zapominala a tak bych stejne o novych clancich nevedela hned.

  OdpovědětOdpovědět
 5. Lusi: Cože? To jako s pomocí RSS budu sledovat stránku, kde ty články přidávám po jednotlivých souborech na ftp? :o (protože tak jsem to dělala na staré verzi…)
  Sid: Tak ať slouží. :) Ale ta vychytávka na blogu je super, náhodou…
  Mitsuki: No, já mám ten pocit, že existuje i spousta promakanějších čteček, než má google, ale nechce se mi pátrat… 8-DDD

  OdpovědětOdpovědět
 6. se přiznám bez mučení, že jsem odklikla, že nevím..XDD na sblogu jsem se nepídila právě z důvodu, že se mi to tam nelíbilo a hned jsem to dala pryč, ale zrovna nedávno jsem mrkala na ten Sidnin web a docela mě to zaujalo..=) hmm, že bych to taky zkusila? vypadá to hodně užitečně a já bych nemusela své oblíbené autory titulovat „lemra“..XD ale vzhledem k tomu že se mi nepovedlo ani twitter překopat k mým představám..>.<

  OdpovědětOdpovědět
 7. Chill: Nevím, jak to funguje, určitě to má nějaká omezení. Jen jsem prostě zažila, že někdo přes nějakou službu vyrobil rss pro stránky, co nebyly jeho.
  Ha! A dokonce jsem se k té službě dopátrlala :) http://feed43.com/ Ale studovat se mi to teď už nechce, to nechám na tobě ;o)

  OdpovědětOdpovědět
 8. V okamžiku, kdy sleduju cca 15 webkomiksů, je pro mě RSSko holá nutnost, zvlášť když víc jak polovina z nich vychází nepravidelně :D Člověk je pak dvakrát tak na- štvaný, když se najde nějaký co RSS nemá (damn you Sequential Art, damn you!).
  Dlouhodobě používám jako čtečku Feedreader, ale s některými feedy občas zlobí.

  OdpovědětOdpovědět
 9. Nuhuhuuu, díky ti!^^ Za prvé si mi totiž vyriešila záhadu (trošíčku mi vrtalo hlavou vo co go už keď som to objavila pri komentoch na KM na labyrinte, ale nie dosť na to, aby som to skúmala) a za druhé sa mi vďaka tebe kopa stránok zmrskla na jednu!:DD Každý deň som strávila minimálne polhoďku behaním po obľúbených stránkach:D Po prečítaní tvojho článku som sa nato šla mrknúť a hneď si aj založila účet na iGoogle^^ Už tam mám aj krásnu tému:3

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.