Papriková zahrádka v bambusovém kabátku

Tak jsem po dlouhé době usoudila, že je potřeba trošku to tu pozměnit a aktualizovat. Stará verze mého blogu sténala, rozpadala se, věci se pomalu ale jistě stávaly zastaralými a přestávaly fungovat. Šablona, přiznejme si to, ačkoliv byla dokonale mým výtvorem, byla absolutně prasácky napsaná a dneska bych se za ni tak maximálně profackovala. Ve wordpressu mi po nějaké aktualizaci přestal fungovat grafický textový editor, jenže jsem si toho nevšimla, a ač dělám zálohy pravidelně, nedohledala jsem, která aktualizace tohle způsobila. A tak jsem se rozhodla, že blogísek trochu provětrám a udělám mu dobře. :)

Vzhled, který zde vidíte, je zcela výhradně výsledkem posledních deseti dní tvrdé práce. Chtěla jsem to totiž tentokrát udělat pořádně, takže jsem začala s čistou instalací, kam jsem si naimportovala obsah, aby mi do začátku všechno fungovalo, pak jsem vzala defaultní odpudivě vypadající, nicméně pěkně napsaný Twenty Fourteen a udělala jsem z něj tenhle vcelku přijatelně vypadající a stejně pěkně napsaný Pepperlay, který se navíc chová responsivně, takže vypadá k světu na jakémkoliv rozlišení. Některé věci jsem tu vyladila a přidala jsem lightbox, aby se tu daly taky rozumně prohlížet obrázky. Texty jsou větší, aby se líp četly, menu se dá snadno upravovat a nahoře jsem zavedla ikonky, abyste nemuseli všechno číst a mohli klikat na obrázky (které jsou mimochodem textové, takže se zobrazí, i když obrázky zakážete). Všeobecně si myslím, že jsem odvedla dobrou práci. Musím se pochválit. :))

Proč jsem zvolila zrovna tohle téma? Nu, zas tolik jsem nad tím nepřemýšlela, ale chtěla jsem něco jednoduchého, co bude mít něco společného s tradiční japonskou kulturou a přitom mi to dovolí vytvořit si kompaktní moderně vypadající vzhled. Koukala jsem na spoustu sluncí, sakur, pagod a vějířů, ale všechno to je tak zprofanované, že se mi nechtělo dávat si to sem. No a pak mě osvítil Buddha a pravil, ať si sem dám bambus. A bylo!

Cesta ovšem byla docela dlouhá a trnitá, protože není bambus jako bambus, a než jsem našla ten správný, tak mi to dalo docela zabrat. Původně jsem sem chtěla dát nějaké sumi-e, ale záhy jsem zjistila, že to není zrovna vhodná volba, takže jsem zvolila obrázek, který jsem našla zcela náhodou při hledání vhodného sumi-e, a ten jsem si upravila. Navíc se mi bambus skvěle hodil do krámu, protože mám další zahrádku. :))

sumi-e
Sumi-e

Proč hnědá? Nevím. Poslední dobou jsem na hnědou úchylná a dobře se mi s ní pracuje. Přišla mi cool. :)

Předělávání celého blogu byla vůbec sranda, protože nejen že jsem strávila spoustu času přemýšlením, co bude tady, co támhle, jak tohle zjednoduším, jak udělám tohle koukatelným a podobně (ačkoliv se spoustě z vás možná bude zdát, že struktura se vlastně ani nezměnila, ale v tom je ten trik!), kdykoliv už jsem se rozhodla, že něco nějak bude, setkala jsem se s nějakými komplikacemi. Musela jsem si vytvořit vlastní kód, aby mi fungovaly staré ikonky, protože nové se nahrávají jiným způsobem. Pozadí té nabídky vpravo jsem musela nahrát přes obrázek, místo abych mu dala prostě barvu, protože jinak se mi nezobrazuje po celé výšce stránky. Kód, aby se mi zobrazoval ten maličký pro vás nejspíš zcela nezajímavý text „číst dál“, jsem si musela najít, protože překladatelské pomůcky selhlaly a jinak se mi tam zobrazovalo „Continue reading“ nebo „Pokračování příspěvku“, což je vzhledem k mé překladatelské nesnášenlivosti vůči neobratným výrazům nepřípustné. S komentáři a stránkováním jsem se taky prala, obrázky se zobrazovaly špatně, lightbox nedělal, co jsem chtěla… myslím, že moje sousedky si navždy budou pamatovat, že jsem dělala layout. Nakonec budu ale přece jen nejradši vzpomínat na plugin na webové formuláře, ke kterému byla dokumentace a návod kompletně v japonštině, takže jsem se pořádně procvičila. Myslím, že za tenhle víkend jsem se toho naučila víc než za poslední tři měsíce ve zdejší škole.

Někdy už je člověk zkrátka blízko...
Někdy už je člověk zkrátka blízko…

Nakonec se ale zadařilo a vzhled jsem dokončila. Má pořád své drobné mušky, ale s trochou štěstí si jich nevšimnete, než na nich zapracuju. :) Kdybyste ale přece jen na něco narazili, rozhodně mi dejte vědět.

Ještě bych ráda poděkovala těmto lidem:

 • Autorům vzhledu Twenty Fourteen, že mi poskytli pěkně napsaný základ pro mou šablonu a přidali pár naprosto awesome funkcí, které jsem si tu s dovolením ponechala
 • Aurimu, že mi pravidelně pomáhal a díky němu jsem zvládla opravit hromadu věcí
 • Ram za její skvělý feedback z pohledu prostého uživatele
 • Tomuhle pánovi za jeho neocenitelný kód na moje „číst dál“
 • Pánům, kteří stvořili tento plugin, za skvělou pomůcku a také za aktivní komunikaci, když jsem řešila problém s přesměrováváním
 • A samozřejmě Garaxovi za jeho věrnou podporu. :-*

Doufám, že se vám nový vzhled líbí. :)

3 komentáře u „Papriková zahrádka v bambusovém kabátku“

 1. Ten nový vzhled se mi moc líbí. Nic přeplácaného, křiklavého nebo jinak můj už tak postižený zrak ničícího. Naopak je vysoce příjemný, asi sem budu chodit během práce, když se budu potřebovat uklidnit a zarelaxovat. :D

  OdpovědětOdpovědět
 2. @Geont: Zrovna od tebe to potěší. :)) Zkoušel jsi solnou jeskyni? Lepší jak bambus. 8-DDD

  @Sid: Děkuji a děkuji. Dala jsem si dolů taky rss feed na spřátelené blogísky, takže snad už nebudu zapomínat se tam občas koukat. :))

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.