Literární… řetězák ;)

Kdyby vás to zajímalo, tak za to za všechno může Dee, u které jsem tenhle mimořádně lákavý řetězák objevila. A poněvadž jde o knihy a o psaní o sobě samé, tak jsem nemohla odolat. :) Tenhle řetězák se očividně nepřeposílá, takže kdo chce, ať si ho pak taky vyplní, a kdo ne, tak ať na to zvysoka… kašle. :)

1) Kniha, ktorá zmenila tvoj život:
Definitivně Eragon. Internet už jsem nějakou chvíli měla a nepoužívala, ale jakmile jsem dočetla Eragona, zkusila jsem si tam o něm něco najít. V té době fungoval původní eragon.cz s fórem, kde jsem se usadila a poznala lidi jako Ramoth, Taylor či Elu. Následně jsem vstoupila do komunity fantasáků, dostala se k LARPům, poznala nový svět, a pak mě Ram s Tay nalákaly na Bleach. Přišlo anime, cony, změny v životě, noví přátelé, noví nepřátelé… blogování… a tak. :)

2) Kniha, ktorú si čítala viac, než jedenkrát:
Těch bylo… jako malá určitě Neználka. Nějaké pohádky, Kytici, Pána Prstenů, Silmarillion. Některé Harry Pottery, Druidského krále, Alexandra, Pouští a pralesem… určitě jich bylo víc, ale už je to dávno.

3) Kniha, ktorá ťa najviac rozosmiala:
Nejvíc? Těžko říct. Slušně jsem se nasmála u Artemise Fowla, jenže to si pamatuju jen díky tomu, že jsem ho četla nedávno. Dost vtipné mi přišlo Merde a hrozně jsem se řezala u některých Pratchettovek (nejlepší byly asi Stráže! Stráže!).

4) Kniha, ktorá ťa rozplakala:
Jako první asi Pán Prstenů. Ráda bych řekla Malý princ, toho jsem četla dříve, ale tuším, že po přečtení jsem zůstala jen zkoprněle sedět. V mých zhruba osmi či deseti letech to byl kulturní šok. Dál jsem plakala na konci Hraběte Monte Crista a pak u Druidského krále.

5) Kniha, ktorú si praješ, aby bola napísana:
Další Artemis? Já nevím… netuším, jestli mám takový talent, abych sama dokázala stvořit něco, co by stálo za vydání, ale jsou věci, na které fakt čekám. Momentálně si vzpomenu hlavně na toho Artemise.

6) Kniha, ktorú si praješ, aby nikdy nebola napísaná:
Asi neexistuje. Ať už to byl sebevětší brak, nepřát si, aby byla napsaná, znamená prakticky změnit celou historii a mnohdy i spoustu zajímavých zážitků s ní spojených. To, že se mi nějaká kniha nelíbí, nebo se mi dokonce hnusí, ještě neznamená, že si nepřeji, aby kdy byla napsaná. Ale je pravda, že mi třeba uniká smysl vydávání pěti různých knížek o Cameronově Avatarovi.

7) Kniha, ktorú práve čítaš:
Stříbrné prameny z Planiny ledového větru od Salvatora. Prokládám to ale vším možným od komiksů po učebnice.

8) Kniha, ktorú máš v pláne prečítať:
Základy. Už nějakou dobu chci něco od Balzaca, pak Sapkowského, Pevnost Drakonis od Stackpolea a nějakého dalšího Kedrigerna. A chybí mi spousta Zeměplochy… a tak. Mám co dělat.

9) Kniha, na ktorú si hrdá, že si ju prečítala:
Božská komedie v angličtině. Jestli mám někdy sklony se chválit, tak tehdy, když si vzpomenu, jak jsem to četla a psala jsem si o tom s naší profesorkou na angličtinu (v Americe).

10) Kniha, ktorá v tebe zanechala najrozporuplnejšie pocity:
Shannarovo dědictví od Brookse. Mě ta kniha strašně bavila a postavila se tak mému přesvědčení, že krást se nemá. :)) A pak Maska válečníka od Stackpolea, ona byla taková strašně divná, prostě asi rozjezd.

11) Kniha, ktorú by si si chcela prečítať, ale nemôžeš:
Saiunkoku Monogatari! A vůbec spousta z japonské a čínské tvorby, co ještě není přeložená. Většinou jsou to právě takové ty nekonečné novely, co si na ně nikdo netroufne.

12) Najstaršia kniha, ktorú si čítala:
Obsahově nejstarší je asi Illias, pak antická dramata typu Médea a Antigona, následuje Bible, dál asi Beowulf, Příběh prince Gendžiho, Božská komedie, Dekameron a pak Canterbury Tales (mimochodem, víte, že příjmení Artemise Fowla má základ v nich? O:)). A celé ty více než dvě tisícovky let to provází různé báje a legendy – egyptské, řecké, keltské, japonské, čínské… (a skončili jsme v 15. století ;)) je to složité. :)
No a co se týče nejstaršího vydání, tak to je určitě Máchův Máj, výtisk to byl někdy z druhé poloviny 19. století.

13) Chcela by sa stretnúť s postavou z nejakej knižky?
Áááách, jak moc… :) s mnoha. Jenže pak by asi můj pocit méněcennosti dosáhl vrcholu, takže možná vlastně ani ne… momentálně by Artemis Fowl byl asi první v řadě, ale zdaleka ne jediný.

14) Existuje nejaký človek, ktorý ti pripomína literárnu postavu?
Jo, existuje. :) Když pominu historické postavy zpracované jako literární, znám spoustu Boromirů (jenže on je taky Boromir ztělesněním lidskosti), nějakého toho Nevilla Longbottoma, Ufňukanou Uršulu, Edmonda Dantèse (já sakra vůbec nevím, jak se to jméno skloňuje, ale snad mi odpustíte…), Neználka, Všeználka a Ferdu Mravence. Skoro každého člověka, co znám, bych mohla k někomu přirovnat.

15) Existuje konkrétny výtlačok knižky, ktorý by si rada aspoň držala v ruke?
Ježíš, tak to nevím… já už měla v ruce ledacos, cítím se tak trochu požehnaná. Staré věci bych raději nechala ve vitríně, ono by se mi to ještě mohlo rozpadnout v ruce a to nechci mít na svědomí. :) Obvykle pro mě kniha má jistou hodnotu, ať je stará nebo nová. Takže asi neexistuje.

7 komentářů u „Literární… řetězák ;)“

 1. Fowlem zasažená, je to jasný..=D popravdě na tenhle řetězák má určitě vliv, co jsi právě četla naposledy, jinak by tam bylo mnohem víc řádků..=DDD přirovnáš mě taky k někomu? pan Ctibum?=DDD

  OdpovědětOdpovědět
 2. Já bych Artemise Fowla asi potkat nechtěla. Co kdyby si myslel, že jsem úplně blbá? V tom případě bych mu nemohla ani jednu vrazit, protože Butler by mě chytil pod krkem a… I když možná bych zvládla pubertálního Artemise XDD

  OdpovědětOdpovědět
 3. Dee: No, člověče, to je vlastně docela těžké, ale ovlivněna událostmi posledního měsíce bych tě přirovnala k Drizztovi, protože ten taky bývá tak nad věcí… a rád si hraje. Taková kočička je to. 8-DDD (A nemohu se dočkat, až odhalím tvou temnou minulost ;))
  Beldaran: O mně si stejně tolik lidí myslí, že jsem blbá, nějaký Artemis by už neudělal rozdíl… :))

  OdpovědětOdpovědět
 4. Tak Maska válečníka je podle mě hodně dobrá. Mně ubíhaly stránky rychle, jen ten konec mě málem sejmul ze židle. :-)

  OdpovědětOdpovědět
 5. No… mamka říkala, že v Pevnosti Drakonis se to všechno tak nějak vysvětlí a vyvine, takže uvidím pak. :)

  OdpovědětOdpovědět
 6. Tak já ty další díly už moc ráda nemám. Někde u 3. jsem to stopla. Definitivně. Ale Maska válečníka je knížka výborná, jen nebýt toho konce, který byl na mě až moc drsný, tak bych si to snad i koupila domů.

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.