Airmid

Airmid

Dcera boha lékařství, Diancechta (též Dianceth, Dian Céth, Dian Céht, Dian Cecht), z národa Tuatha De Danann. Vyniká v lékařství a bylinkářství a je strážkyní bájné studny léčení (viz Aine, v článku o této bohyni se zmiňuji o Tobar-Na-Aine, studni léčení). Některé legendy praví, že voda ze studny mohla vzkřísit mrtvé. Říká se také, že společně se svým otcem Diancechtem a bratry Miachem a Octriuilem (uváděn jen v některých zdrojích, jiné tvrdí, že Diancecht měl jen jediného syna, Miacha) vhazovali do studně raněné nebo i mrtvé a zpívali nad nimi zaklínadla, která je měla uzdravit.

Bratr Airmid (čtěte Órmít/Írmít/Érmít), Miach, byl bohem operací. Jak Airmid tak Miach byli velmi zruční v manuálních pracích, společně vykovali králi Tuatha De Danann, Nuadovi, stříbrnou ruku poté, co o svoji ruku přišel v bitvě. Jejich otec, do té doby považovaný za nejlepšího léčitele Tuathů, začal na své děti žárlit a Miacha zabil. Po bratrově smrti Airmid bděla nad jeho hrobem, kde rostly všechny byliny světa. Když je sklízela, napovídaly jí, jak je má používat. Airmid je pak položila na svůj plášť, který rozprostřela vedle svého obydlí, ale její otec, stále zaslepený žárlivostí, plášť vzal a květiny z něj vysypal. Airmidiny vědomosti se tak rozsypaly po světě.
Jinde se zase můžete dozvědět, že to byl sám Diancecht, kdo ukoval Nuadovi stříbrnou ruku. Airmid a Miach ji akorát dovedli k dokonalosti. Zůstává ale názor, že Miach a Airmid svého otce překonali a on v žárlivosti zabil svého syna. Airmid pak na jeho hrobě srovnala léčivé byliny podle jejich vlastností, aby lidé dovedli byliny používat. Diancecht ale přišel a byliny pomíchal tak, že už je ani Airmid nedokázala srovnat zpátky. Ona jediná tedy věděla, jak se která bylina používá. Světu lidí byly ale tyto vědomosti zapovězené. Pak Diancecht prohlásil: „Ač Miach je pohřben pod půdou tohoto světa, vláda Airmid léčitelky stále trvá.“
Airmid byla od té doby jediná, kdo znal moc všech bylin. Může ale učit lidstvo byliny používat. Je to právě ona, kdo nám přináší lékařské vzdělání. Její byliny mohou vyléčit každou nemoc a zhojit každou ránu. Někde se můžete setkat s tvrzením, že bylin bylo 365, což je symbolické číslo naplnění – ať už roku nebo čehokoliv jiného. To znamená, že se u Airmid našel lék na cokoliv. Každá Airmidina rostlina mohla léčit pomocí energie, která procházela vašimi klouby a šlachami.

Airmid ale neléčí jen fyzická zranění. Zná lék i na vaši duši. Například když si stoupnete pod borovici a zhluboka se nadechnete, zpravidla se vám uleví. Borovice mají velmi léčivé a uklidňující účinky. Na některé lidi působí téměř jako sedativa. I to spadá do Airmidiny moci. Dokonce i radost z pohledu na rozkvetlou louku je připisována Airmid, stejně jako vůně čaje s medem nebo sladká chuť jahod a malin. Dalo by se tedy říct, že Airmid je jakási bohyně štěstí a blaženosti.
Truhlíky za okny, květináče plné různých rostlin a naše zahrádky, to vše jsou nástroje a svatyně bohyně Airmid, která pomocí rostlin promlouvá k lidu a svojí mocí ho léčí. Pěstitelství je tedy jistou formou uctívání Airmid. Prokážete jí ale také službu, když budete chránit divoké rostliny a nedotčenou přírodu, neboť i tam se ukrývá spousta léků, o některých dokonce nemáme ani tušení.
Pokud si chcete doma udělat oltář a zasvětit ho Airmid, přikryjte ho šátkem nebo kusem látky symbolizujícím plášť, na který položila své byliny. Neměla by na něm chybět ani nějaká rostlina, nejlépe léčivá. Můžete tam přidat i větvičky, šišky, bobule, pecky, prostě všechno, co patří k rostlinám nebo k přírodě. Nádoba s vodou může symbolizovat studnu léčení. Pokud na oltáři budou svíčky, měly by být z pravého neupravovaného všelího vosku. Když si budete na oltář chtít dát čepel nebo prostě kus kovu, použijte srp. Železné nástroje by tam ale být neměly, Tuathové je totiž nemají rádi. Rozhodně je lepší použít stříbro, bronz nebo třeba kámen.
Jestli máte zahradu, můžete si vyhradit malou oblast, kterou zasvětíte Airmid a kde se k ní budete modlit, aby vám zajistila dobrou úrodu. Na takovém místě by měla být její ikona vyřezaná ze dřeva nebo vytesaná z kamene. Je v podstatě jedno, jak Airmid zobrazíte, pokud k ní budete mít dostatečnou úctu. A pokud chcete Airmid opravdu uctít jak se sluší a patří, bude nejlepší, když na její počest složíte báseň. Airmid dokáže být úžasnou a vděčnou múzou.

Magie a rituál
Armid se přivolává na pomoc v magii, léčení, bylinkářství, ale také v zájmu rodinné věrnosti, i to slouží k zachování dobrého zdravotního stavu. Může také inspirovat umělce.

Symboly
Aeskulapova tyč (čili symbol lékařství, had omotaný kolem tyče. Originálně to není had ale vlasovec mízní, hlíst vyskytující se převážně ve střední Africe, který parazituje ve svalech a odstraňuje se pomocí tyčinky, na kterou se namotává), stříbro, líska, heřmánek, rozmarýn, číslo sedm, zelená barva (občas se Airmid uvádí jako zelená bohyně).

Airmid Airmid Airmid

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.