YUI

YUI

Jemný hlásek, skoro jako dětský – ale tak čistý a jasný, že by dítě stěží mohlo takový mít. Viděli jste Taiyou no Uta? Sledujete Bleach? Pak vám její jméno musí být alespoň povědomé. YUI se ale od ostatních japonských i většiny světových hvězd velmi liší. Měla tak normální život, že o ní člověk skoro nemá co napsat. ;)

Zobrazit profil YUI

Tichá voda břehy mele…
Tato vynikající zpěvačka se narodila 26.března v oblasti Fukuoka, stejně, jako o 9 let předtím její kolegyně Ayumi Hamasaki. Narozdíl od bouřlivé Ayu měla ale Yui docela klidný život a také velmi jinou povahu, což shodou okolností sedne i k jejímu jemnému hlasu. Yui byla od začátku tichou a plachou dívčinkou, která se ale dokázala soustředit, na co zrovna potřebovala. Odmalička zbožňovala zpěv a zpívala si, kdy mohla. Na doporučení její matky a přátel se pak v šestnácti letech začala učit na kytaru, ke které si získala velmi silný vztah. Už v té době uvažovala o kariéře zpěvačky. Brala svoji kytaru na výlety do města i do přírody a zpívala na ulicích. Jak jí bylo nepříjemné komunikovat s lidmi normálně, tak jí přišlo mnohem snazší dávat všechno najevo pomocí hudby. Pomaličku, ale jistě se propracovávala dál a dál a mezi lidmi byla už v té době poměrně populární. Kromě hudby se Yui bavila také čtením a badmintonem.Voda stoupá…
V roce 2004, bylo jí tedy 17 let, rok poté, co se přihlásila na kurs hraní na kytaru, zazpívala tři písničky před komisí na konkursu Sony Music Japan (i když povoleny byly jen dvě, ale Yui si zřejmě s pravidly moc hlavu nelámala…), kde jí každý z hodnotících dal nejvyšší možný počet bodů a Yui se okamžitě stala novou hudební legendou. Studia se o ni mohla div poprat. Se Sony Music nazpívala první singl Why me následovaný řadou dalších velmi úspěšných singlů. Svůj první opravdu velký úspěch slavila se singlem Feel My Soul

Přichází povodeň
Yui se tedy již jako velmi mladá usadila na hudebním poli. Vydávajíc singl za singlem, mladá zpěvačka se rozhodla využít příležitosti a stala se i herečkou. V roce 2006 si zahrála ve filmové verzi drama Taiyou no Uta (Moonlight Sun, A Song to the Sun; já volně překládám jako Píseň slunce), které zajímavou shodou náhod částečně odráží její vlastní život. Hlavní hrdinka, Amane Kaoru, je stejně jako Yui, která ji představuje, poměrně plachou dívkou, pro kterou kytara a zpěv jsou vším. Její singl Good-bye Days byl věnován právě tomuto filmu. Následně mezi jinými natočila i singl Rolling Star, který stejně jako jeden z předchozích singlů LIFE byl vybrán jako písnička k anime Bleach, Yui měla tak na svědomí jak pátý ending, tak pátý opening k tomuto seriálu. Singl Che.R.Ry si zase vybral jeden z japonských telefonních operátorů jako svoji znělku. Hudba Yui tedy ovládla celé Japonsko a postupně se dostala i do všech možných koutů světa.

Brúci nebo Yui?
Zajímavostí, co se týče Yui, je to, že svá dvě alba pojmenovala podle písniček The Beatles. V roce 2006, těsně před premiérou Taiyou no Uta, to bylo From Me to You a hned rok poté přišlo Can’t Buy Me Love. Alba obsahují mnohé z písniček, co již předtím vyšly jako singly, ale také některé nové. Můžeme jen čekat, jestli se příští její album nebude jmenovat třeba Help! nebo A Hard Day’s Night. ;)

Já a YUI
Moje první setkání s její hudbou bylo pravděpodobně v Bleachi, ending č.5 s názvem LIFE (a nepleťte si ho s tím prvním, Life is Like a Boat, ten nazpívala Rie Fu), více jsem ale zavnímala pátý opening tohoto anime a to již zmiňovanou o něco více rockovou Rolling Star. Kde jsem si ale všimla Yui pořádně byl právě film Taiyou no Uta. Tam jsem tuto zpěvačku mohla vidět naživo a udělala na mě opravdu velký dojem. Z jejího výrazu bylo prostě cítit, že miluje hudbu a je ochotná věnovat jí celý svůj život. Koukat se na ni a poslouchat přitom její zpěv byla pro mě skutečně pohádka. Navíc se mi líbí to její mírně stydlivé vzezření – ano, i teď je na ní stále vidět, že to není taková ta rozjetá a velmi otevřená hvězda, která má zkrátka touhu ukázat se světu. Yui akorát touží ukázat lidem svoji lásku k hudbě.
Její hlas poznáte po pár posleších téměř okamžitě. Velmi jemný, mírně zastřený a ještě tak trochu dětsky znějící, skutečně příjemný na poslech. Její hudba se vyznačuje hlavně kytarami, ať už elektrickými či akustickými, a spíše než na harmonii se zakládá na melodii. Kytarové podklady mohou být jak jednoduché, tak složitější, nicméně kvalita jejího zpěvu je vždycky výborná. Snad jsem ještě nenašla jedinou písničku od Yui, která by se mi vyloženě nelíbila. Velmi pěkná je např. Tokyo, ale za zmínku stojí i Che.R.Ry, LIFE nebo Good-bye Days. Většina písniček od Yui trochu přebíhá od popu k rocku nebo přibírá i jiné styly, po čase se je ale naučíte velmi snadno identifikovat. Řekla bych, že Yui patří k těm zpěvačkám, u kterých se tak trochu dá soudit podle první nebo prvních dvou písniček, protože její styl se zatím nijak výrazně nemění. I přesto doufám, že si ji poslechnete, případně si o ní i se mnou popovídáte, protože u mě rozhodně patří k mým top.

Fotografie Yui
Pro zvětšení klikněte

Yui, milovnice kytar

2 komentáře u „YUI“

  1. Sate ja se o Yui dost zajimam a uz dost dlouho mno preste pet a pul roku zamiloval jsem se do ni sotva jsem ji spatril byla to laska na prvni pohled. Myslim si ze Yui chapu mela to v zivote hodne tezke soucitim sni udelal bych pro ni cokoli ikdyz me da se rici vubec nezna prste je moe vse ziju pro ni mozna to zni prehnane ae je to tak.

    OdpovědětOdpovědět
  2. Jé konečně taky někdo, kdo má rád YUI. Vždycky si od ní něco rád poslechnu, ale nemůžu zase říct, že bych byl „ulítlej“ jenom na ní.

    OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.