Avatar – zkáza dobrého vkusu?

Avatar – zkáza dobrého vkusu?

Na téma Avatar by James Cameron jsem tedy opravdu článek psát nemínila, už jen proto, že než jsem stihla cokoliv sesmolit, předběhl mě hintzu. Bohužel se mi ale přihodilo, že když jsem jednoho dne procházela své velmi oblíbené i méně oblíbené blogy a stránky, narazila jsem na spoustu postřehů, recenzí i parecenzí a kupodivu ohlasy byly kladné! Můj nevlastní bratr prohlásil, že Avatar byl jedním z nejlepších filmů, které viděl… a já se šokovaně ptám: „Proč proboha?!“ Upozorňuji, že následující článek nemá za cíl film shodit, nicméně nemá s recenzí příliš společného, možná se v něm objeví těžce subjektivní myšlenky a je také pravděpodobné, že se spoustě z vás vůbec nebude líbit. :) Ach, jak jsem nadšená, že tohle mohu napsat.

Vezměme si Avatara kousek po kousku. Tedy. Co to vůbec hodnotím? Avatar je… řekněme dokonale vyleštěný trochu akční romanťák na téma „Jdeme si hledat místo, protože Země je zničená, ale protože jsme lidi (=svině zasraný neekologický), tak si ho radši hned taky zničíme, pokud se tedy nenajde ten vyvolený, který se samozřejmě zamiluje do nejbližší domorodkyně, jež je shodou okolností dcerou náčelníka kmene… bla bla bla bla.“ Stačilo? Musím říkat více? Snad mi rozumíte.

Hodnocení bych započala grafikou. Proč právě tou? Je nudná. Nemohu jí vytknout skoro nic, pro lidi, kteří jsou posedlí vizuální stránkou věci a hledají potěšení pro svoje oči, je Avatar rájem. Ty barvičky, ten prostor, ty překrásné efekty, moře svítících potvůrek, nádherné výhledy, obrovité stromy, o jakých by se člověku mohlo leda zdát, dokonce pohoří sestávající z létajících hor! Jenže a-ou, tady přichází první zádrhel. Nebo možná dva, třeba jich někdo najde i víc.

Vidíte ten vodopád? Tu masu vody, která se valí z jedné z oněch hor a z ní pak padá až dolů, na pevninu? Kdybych měla možnost promluvit s panem Cameronem, jedna z prvních otázek, které bych mu položila, by zněla „A kde se tam bere ta voda?“ Ve fyzice jsem se učila, že nic jen tak nevzniká a taky to samo nezaniká. Učili nás to špatně? Navíc – i v pohádkách mají divy a zázraky své příčiny – třeba magii. Tady ne. Avatar selhal i mezi pohádkami.
Gulliverova LaputaDalší fyzikální záhadou je, že hory se udrží ve vzduchu, zatímco všechno ostatní, ač to má třeba menší hustotu než taková hora, je na zemi. Velmi zvláštní. A opět žádná příčina. Že by hory byly uvnitř duté a napuštěné nějakým plynem, který by je tam udržoval? Nah, to už zavání sci-fi a do toho má Avatar zřejmě dosti daleko.
A hned další smutná zpráva – létající hory nejsou ani originální. Fanoušci anime jistě poznají v jejich tvaru zemi Laputu z Miyazakiho filmu „Laputa: Castle in the Sky“, a pro ty vzdělanější nebude tajemstvím ani to, že už Miyazaki si bral někde inspiraci – a to v Gulliverových cestách. Pamatuji si, jak jsem je jako malá sledovala v televizi a fascinoval mne létající ostrov, který jsem tam viděla.

KodamyDostali jsme se k Miyazakiho tvorbě a já tu mám další zdroje inspirace (čti „vykradená veledíla“) pro Avatara. Princezna Mononoke – asi nejznámější Miyazakiho film, jen neříkejte, že jste o ní ještě neslyšeli. Vzpomínáte si na les? Na Ducha lesa a Nočního chodce? Na samotný život lesa, na kodamy (ne, nečtěte, co tam být nemá; jsou to takoví ti malí bílí světélkující klokotající pidižvíci), na to, jak všechno rozkvétalo, když procházel Duch lesa… barvičky, světýlka, ta atmosféra… to je Avatar. Všechno jako když jsem se koukala na Mononoke, překypovalo to životem a energií… ale smutné na tom bylo, že při sledování Avatara jsem si neustále plně uvědomovala „tak tohle už jsem někde viděla“. A zrovna tak Eiwa, jakási životní síla, která proniká vším, připomíná Ducha lesa („on dává život a on má právo si jej zase vzít“).

Na své si přišel dokonce i Totoro nebo třeba, pokud chcete jiný příklad, Pán Prstenů, lid na planetě Pandoře, kam přiletí naši Pozemšťané (a teď mi někdo řekněte, jaké P tam má být), samozřejmě nemůže bydlet nikde jinde než v obrovském stromě.

PocahontasS dalším „inspirativním“ Miyazakiho filmem bych mohla přejít k příběhu. Závěrečné bojové i „umírající“ scény, to je celá Naušika. Dokonale zkopírovaná, snad jen s tím rozdílem, že Avatar ji obohatil množstvím dokonalých cliché a památných hlášek, za které by se ve svých povídkách styděla i kdejaká řadová bloggerka píšící až nehorázně nepovedený slash. Aneb, jak by zajisté řekla moje mamka, „ó, můj bože“.
Posuneme-li se trošku jinam, dá se říci, že celý příběh je jakousi kopií Pocahontas nebo třeba Tance s vlky (který jsem ovšem musela trošku nastudovat, než jsem jej zde zmínila, už je to dávno, co jsem ho viděla a ta myšlenka je z hlav jiných diváků). Zkrátka – běloch mezi indiány a jak to končí? Masakrem, samozřejmě.
JaguárPřipomenu ještě jeden možná méně známý film, francouzský. Jmenuje se Jaguár a hrál v něm Jean Reno. Hlavního hrdinu si zde vyvolil náčelník jednoho jihoamerického indiánského kmene, aby našel jeho duši. Hrdina se tedy (po mnohém odmítání, útěcích atp.) vydává do pralesa hledat duši indiána, který se někdy zjevuje v podobě jaguára. Příběh je možná trošku jiný, ale když jsem si vzpomněla na myšlenku „šel jsem hledat duši náčelníka a našel jsem tu svoji“, uvědomila jsem si, že i z tohohle filmu vidím občas něco v Avatarovi. Vlastně dost často.

Copak tu máme dále… á, duchovní propojení člověka a zvířete. Ano, použití copánků coby zprostředkovatele, jakéhosi „kabelu, kterým se přenáší data“, bych mohla považovat za originální, uznám, že jsem nikde nic podobného neviděla a můžete mě opravit, jestli vy ano. Ale duchovní spojení člověka a letce… nepřipomíná vám to něco? Eragona, třeba? A ten to má odkud? Ah, Drakeni z Pernu, Anne McCaffrey! Mimochodem, Pern je planeta, na které žijí lidé ovládající draky… atd. Další duchovní spojení podobného ražení můžeme koneckonců opět hledat třeba v anime – vezměme si třeba Loveless a tamější způsob boje.

MatrixPřipojení člověka na avatara… jasný Matrix. Velmi podobné, přijde mi. Vám se nezdá? Pro ty, co náhodou ještě Avatara neviděli, v tomto filmu mohou lidé ovládat umělé bytosti, avatary, napojují se na ně pomocí jakéhosi zařízení, jehož jméno si nepamatuji. Jakmile se na něj napojí, vnímají věci jeho tělem. Mimochodem, tak mě napadá… když člověk žije dvakrát, ve dne je v těle avatara a vyživuje ho, v noci je ve svém těle a musí živit sám sebe… kdy si vlastně skutečně odpočine? Zdá se, že zde existují nevyčerpatelní hrdinové a to dokonce ze samotné lidské rasy – takové, jak ji údajně známe. Opravdu jen údajně.

Bohužel už začínám být líná přemýšlet o dalších podobnostech, jasně, že tam vidím i Star Wars (vlastně mi to nápadně připomíná třetí díl staré série) a mnoho jiných filmů i knížek, ale měla bych taky nechat prostor vám, abyste si našli nějaký ten zkopírovaný titul. Smutné na tom je, že ani herecké výkony za moc nestály, dialogy, jak už jsem řekla, byly ubohé a plné cliché, příběh nedokázal absolutně ničím překvapit či zaujmout, člověk si neustále uvědomoval, že tohle a tamhleto už viděl, drobné technické detaily taky nic moc, když v jednom záběru postava něco drží v ruce a v dalším to má ve druhé… a korunu tomu všemu nasadil český překlad.
V souvislosti s ním tu mám jednu větší opravu, nemohu si pomoci, ale v dabingu jsem určitě slyšela něco jako „byl to nějakej bykoš“, byla jsem upozorněna, že se nejedná o bykoš ale bigoše, to slovo sice neznám, ale v tom případě se omlouvám překladateli za falešné obvinění a zároveň bych ráda pobídla dabéra, ať si příště dává pozor na výslovnost. :) Nicméně je pravda, že překlad pro mě na mnoha místech příjemný vůbec nebyl, prostě… nespisovně jo, slangově jo, ale všechno má své meze.
Pro vaši informaci, Bykoš je vesnice. Mají tam super hasičskou nádrž, kde se dá v létě koupat – nebo alespoň měli před nějakými zhruba dvanácti lety, kdy jsme tam byli (mé vzpomínky na to období už jsou jen velmi mlhavé). Najdete ji v Českém krasu, kousek od Koněprus (snad všichni víte, kde jsou Koněprusy, jinak si mě nepřejte!). Slangově je to univerzální výraz pro téměř cokoliv od prdele přes kurvu po „týpka“ nebo „borce“ (tu poznámku považujte jen za malý offtopic na zpestření).

A zpět k Avatarovi. Proč já ho tady vlastně tak strašně drbu? Důvod je jednoduchý. Přijde mi naprosto směšné, že někdo mohl utratit tak šílené peníze za takovou příšernost. Opravdu trapné a směšné. Kolik lidí dneska potřebuje peníze, na co všechno by ty peníze mohly jít… a někdo za to udělá monster film bez špetky originality. Urážka slušně a poctivě vydělávájících lidí, kteří se snaží, aby ta práce k něčemu byla.
No, někdo to může brát tak, že se nemusí koukat na ty vykradené věci, stačí Avatar. A možná je docela umění nacpat toho tolik do jednoho jediného filmu. Kdo ví. Můj názor máte, zbytek nechám na vás. ;)
A ještě jedna věc. Za to, že název Avatar by měl patřit k filmu The Last Airbender, přičemž ona animovaná série, podle které se má točit, tu byla mnohem dřív než *tohle*, a teď mu patřit nemůže, nemám Camerona ani málo ráda. Avatar: The Last Airbender je moje srdcovka.

49 komentářů u „Avatar – zkáza dobrého vkusu?“

 1. Tak mně osobně se třeba Avatar líbil. Nepovažuju to za žádné veledílo, ale první polovina filmu se mi hodně líbila, druhá už byla trochu přehnaná a někdo dost dialogy odflákl.
  Každopádně vizuálně to nádherné bylo.

  Vykrádačka to byla, a to Pocahonthas… Na druhou stranu, poslední dobou jsem na nic originálníhio nenarazila, takže potíže s originalitou jsou to poslední, co mě trápí.
  Mě spíš mrzí ten výše zmíněný, zmršený scénář…

  Tenhle film buď někteří vyzdvihají do nebes, což považuju za přehnané, nebo ho naopak strašně rádi zdrbnou, už z principu, což se mi zdá taky dost mimo, protože vyšlo určitě víc a více nekvalitních filmů…
  A že to bylo drahé? No a co.. Když si pan režisér uměl peníze sehnat, tak proč ne.

  A dát je na jiné účely? Tak to se prvně zamysleme, proč se tolik peněz cpe do armády a do vědců na výrobu nových zbraní, místo toho, aby se ty peníze posílaly třeba na lékařské účely…
  To už je mi pak nějaký předražený film úplně fuk. Ten aspoň lidi nezabíjí.

  OdpovědětOdpovědět
 2. Mě se Avatar moc líbil a jedna věc lidi si nejeli osídlit Pandoru ,ale získat nějakej kámen za něž u nás na zemi dáme za kilo 22 miliard korun a oni našli největší naleziště právě na území těch modrých lidí.Grafika je perfektní a ten film nemá být podle reality a je to smyšlený takže když jsou tam nějaké barvičky nebo vysoké stromy,létací hory tak je logický že to není realita ,ale fantazie a to že někde sebral vodopád nebo duchy atd tak není to opičení nebo že je to stejný duchové jsou jiní,jinak se jmenují jinak vypadají mě se Avatar moc líbil jo má to své chybičky ,ale Cameron se určitě neopičil a jen si vzal ispiraci a udělal to lepší a Matrix je něco jiného no a že se spojí člověk s Avatarem je to technologie ale vystupuje tam i Magie…..sorry nechci tě urazit ,ale myslím si že to co píšeš není až tak dokonalé přiznávám že film má nějaké chybičky ,ale podle lidí co vidím každej den když vycházejí z kina kde viděli Avatar a slyším že se to těm lidem líbí….a řeknu to narovinu Avatar je zatím originální a dost dobrej fantasy film kterej jsem kdy viděla…

  OdpovědětOdpovědět
 3. Já to sice neviděla, tudíž nemám tady co komentovat, ale jen čtení recenzí a zkouknutí traileru mě přesvedčilo, že to je Pocahontas v jiné verzi a navíc ty modrý tvorvé maj pro mě nechutně strašidelný oči, já měla takovou noční můru když jsem poprvý viděla jednu fotku ty modrý věci…

  OdpovědětOdpovědět
 4. mně to oproti většině filmů i knih, co v poslední době čtu, přišlo i docela originální, a to že je to de facto jen obrácená verze pocahontas i tuny dalších filmů je jasné už při sledování… přesto jsem si to neskutečně užila, kdybych to měla srovnat s tím co je právě v kině k vidění..=) myslím že to po tom, co všude nanejvýš nacházím fanynky edwarda, jacoba a dalších milostných románků by tohle přišlo jak skvělý oddechovka, kde byla láska, tak akce, filozofický úvahy (a že zrovna to ekologkcý téma se hned tak neokecá).. prostě podle mého propojeno všechno tak, aby si to i skeptik užil minimálně po té vizuální stránce, u který se nebojím říct, že byla přímo dokonalá.. jóó, kam všechny ty prachy padají…XD pravda je že filmů se natáčí spousta, do všech se musí vrazit peníze který by byly užitečnější jinde, ale upřímně, byla bych radši za jeden takovejhle film jednou za deset let než za deset blbých hollywoodských romantických komedií, jedna jako druhá, za jedinej rok..=) až na to že se mi otlačil nos od brejlí jsem si to náramně užila a tenhle film narozdíl od spousty jiných z hlavy jen tak nevypustím..=3

  OdpovědětOdpovědět
 5. Cameron psal scénář 6 let… Náklady činily kolem 200 melounů doláčů (údajně jeden z nejnákladnějších filmů všech dob), výdělky zhruba 800 mil. – jen pro orientaci. Každopádně jak si lze všimnout, každá recenze na Avatara pěje samé ódy, takže si prostě vyjímka…

  OdpovědětOdpovědět
 6. tak film byl dobrej njn ale jak to bývá každýmu se nemůže všechno líbit a zádnej film už není originální ale toho by sis mohla taky všimnout už dřiv a ne jen u tohohle filmu a ještě ty hory hm maš zajímavý pozorovaní podle me je každej film mimo realitu kromě tých podle skutečnosti samozřejme no nic kdybych mel vypsat všechno co si myslim o tvým clanku tak by to bylo docela na dlouho ale doufám že to nebudeš brát jako urážku

  OdpovědětOdpovědět
 7. Presne si vystihla vsetko, co som si myslela, ked som videla Avatara. Presne som si ho spojila s Princeznou Mononoke a pomyslela som si, ze to co sa Myiazakimu podarilo s obycajnou 2D animaciou na to musel Cameron vyhodit nehorazne peniaze. Pritom Myiazaki to vo svojom filme podava ovela prirodzenejsie a neserviruje to americkym stylom „podme spasit svet!“ Ano Avatar prinasa revoluciu v technologii ale v originalite je to prepadak.

  OdpovědětOdpovědět
 8. Jujda, tady je komentu… :))

  Gladness: S tim, ze film nezabiji, mas pravdu – ale se zbranemi bohuzel taky a i tyhle otazky si kladu, no. Jsem mozna trosku jako nejaka uchylna herecka, co prispiva na kdejakou charitu, aby byla in, ale porad si naprosto uprimne myslim, ze je to lepsi nez prispivat treba na zbrane. :) A s takovymhle mrhanim penez moc nesouhlasim. A kdyz si vezmu, ze pak tenhle film uvidi dite, potom uvidi Pocahontas a rekne si „je, ono je to jako Avatar“… tak to mi prijde smutne. Nici to uplne vsechno, za co ja de facto bojuju.

  Sarah: Ten kamen nebyl to jedine. On je rozdil v tom, za cim tam sla ta laborantka, a v tom, za cim sel ten kapitan (nebo jakou to mel hodnost). ;) A mne tu neslo o to, ze film neni dokonaly. Spis, jak uz jsem rekla Glad… niceni jakehosi vseobecneho vzdelani. Trochu me dostava, ze malokdo pise o tom, ze je to vykradene. Vim, jake to je, kdyz mi lidi zkopiruji clanek. Jak se asi potom musi citit ti autori tech vykradenych veci? Jinak nikomu nebudu zazlivat, ze se mu film libil. On ten film samotny neni az tak spatny. Stve me na tom proste to, ze v mych ocich zpusobuje ujmu jinym.

  CoCo.Noelle: Jo, a pry je to rasisticke, modri maji predstavovat cernochy. 8-DDD Media, co si nevymysli… (ted jsem zase cetla, ze lidi pobourilo, ze doktorka kouri jedno cigaro za druhym. :P)

  Dee: Ty me vzdycky dokazes usadit, vis. :P S tim Edwardem a Jacobem mas asi fakt pravdu. :P

  Stano: Zakladam si na tom. ;) Jeste neco?

  Bary: Jako urazku to samozrejme neberu, ale viz to, co jsem napsala Sarah.

  Katai: :o Ted jsi me skoro vydesila, protoze souhlasne komentare jsem necekala. 8-DDD Diky, docela jsi me potesila. A vida, nikdy jsem se nezamyslela nad tim, ceho dosahl Miyazaki 2D grafikou… ktera me mimochodem vzdycky strasne fascinovala. Ale jinak ne, grafickou straku Cameronovi odpirat nebudu, predvedl se. Jen proste… otevrela jsem truhlu ze zlata a co jsem v ni nasla? Zdani klame, no.

  OdpovědětOdpovědět
 9. Avataru chybaju len dve „malickosti“: : dobry pribeh a zaujimave postavy

  PS: Dovolim si tvrdit, ze Avatar postihne rovnaky osud ako vsetky filmy, ktore sa prilis spoliehaju na vizualnu stranku. Dnes je mozno prelomovy, no o desat rokov bude po technickej stranke zastarany. Okrem krasnej grafiky toho nema co vela ponuknut. Mimochodom, kto si dnes spomenie na Final Fantasy: Esencia zivota?

  OdpovědětOdpovědět
 10. chill: Já nevím, ale prostě mi ten článek přijde přehnaný. Tu Pocahonthas tam vidím jasně, ta mi dává rovnou pěst mezi oči, ale ty další podobnosti už jsou přitažený za vlasy…

  Neber to špatně, jen jsem četla už hodně ohlasů a trochu mě začínají štvát výkřiky extáze, jak je to nejlepší film všech dob, stejně jako totální zrdbnutí filmu už z principu… :-)

  Jinak s tím děckem, já si nemyslím, že si to řekne… Malý děcka takhle nepřemýšlejí. :-) Buď se baví, nebo ne, a nějaký podobnosti jsou jim jedno.

  S tou charitou… Já těmhle organizacím prostě nevěřím, takže nepřispívám. Na druhou stranu, lidi mi strašně lezou na nervy a mám o nich čím dál horší mínění jako o celku, ale jako jednotlivce je mám ráda… Já vím, že si to odporuje, ale nemůžu si pomoct. XDDD
  Svůj dluh nepřispívání na organizace hodlám splatit vystudováním mediny. XD

  Jinak vtip je v tom, že na zbraně se nepřispívá, ale je to podporované vládou… To je to smutné. Ono to není řešitelné, protože se nikdy všechny země nedohodnou, aby zničily všechny zbraně… Což je strašné a když čtu o tom, kolik jaká země má jaderných zbraní, chce se mi brečet, fakt.

  OdpovědětOdpovědět
 11. pralinka: Hm, na tvem nazoru opravdu neco bude. :) Budu pozorovat, je pravda, ze co se „sezonnich atrakci“ tyce, za pul roku uz po nich nestekne pes.

  Gladness: Asi mame holt jine zkusenosti. Mezi pribuznymi mam deti opravdu velke mnozstvi a vetsina uvazuje presne takhle, kolikrat jsem uz od nich slysela „pripomina mi to…“ samozrejme nemluvim o petiletych, spis tech kolem deseti let, ktere nad tim uz zacinaji uvazovat.
  Co se podobnosti tyce, musim te zklamat, minimalne polovinu z uvedenych veci jsem tam videla na prvni pohled. Nejen tu pocahontas, ale veskere zminene ghibliovky (ano, veskere, napadly me okamzite, jak jsem tam videla ty veci, co mi je pripominaly), jaguar… i ten preklad mi osklive bil do usi. Proste mozna, ze nekteri to tam nevidi, ale ja si toho vsimla, jeste nez jsem z toho filmu mohla neco mit, coz je velmi smutne. Pisi, co vidim, myslim, ze jsem se tam nesnazila videt o moc vic. Proste mi na prvni pohled prislo „jo, ten film si bere napady z mnoha veci, co uz jsem driv videla“. Spatne to neberu, jen proste tohle je muj nazor. Mne zase lidi temer vytykaji, ze se mi libila Trinity Blood. A to jen kvuli tomu, ze hlavni hrdina se jim zda stejny jak Vash z Trigunu. Njn.

  OdpovědětOdpovědět
 12. Tak, já se přidávám k Dee, protože na tento film jsem se těšila asi jako na nic minulý rok, (ani Twilight New Moon, ho neporazil XD) a byla sem příjemně překvapena, jo, Pocahontas je velmi podobná, ale originalita je v dnešní době velmi těžká najít. A abych řekla pravdu, za celý film jsem si neřekla ani jednou: tohle už sem někde viděla. Efekty byly parádní, a Chill, nechci ti tu nic vecpávat, ale odkdy ty v anime, filmech apod., hlkedáš fyzikální zákony? :D to po každém anime si řekneš: tak..a tamto byla blbost, protože… podle fyzikálních zákonů blahblah. Kdyby se fillmy točili podle pravdy a podle zákonů, nebyla by to žádná sranda, bylo by to nudné a suché…fantazie by nemohla pracovat…myslím si, že Avatar BYL okopčený, ale myslím si, že Cameron to neudělal schválně, že by čuměl na filmy a pak do Avatara hodil stejné prvky. :) Tímto sem však nechtěla zpochybnit tvůj názor ani myšlenky.

  OdpovědětOdpovědět
 13. Nime: Rozdil je v zameru. :) Avatar se snazil byti sci-fi a snazil se pusobit duveryhodne. Veci, ktere na prvni pohled popiraji veskere fyzikalni zakony a nemaji oduvodneni ani v podobe magie, coz je i v kdejake blbe pohadce, nemaji proste zadne opodstatneni a deji se jen tak… ne, to obvykle v dobrych filmech nebyva. ;) A to, ze to neudelal schvalne… tim si taky nejsem jista. Respektive… vim jiste, ze nechtel udelat zkopirovany film, ale to neznamena, ze si nerekl „no co, nejaka ta prevzata myslenka nebo dve, koho to dneska zajima…“ a bohuzel mel pravdu. Jenze to taky znamena, ze to v podstate odflakl. A pokud ne a na vic nema… tak je to vlastne taky docela smutne.

  OdpovědětOdpovědět
 14. Viděla jsem to dneska, tedy pouze ve 2D, protože jinak bych blinkala, a docela se mi to líbilo. Pravda, kolikrát mě napadlo, že tohle už jsem někde viděla. Třeba jak lítali na těch pteroněčem, tak to byla celá Dinotopie. Ale zkritizovat to nemůžu, koukalo se na to hezky, dějová linka by taky ušla, já byla spokojená. Nenudila jsem se u toho jako u jiných filmů téhle délky a to je věc, která se mi už dlouho nestala.

  OdpovědětOdpovědět
 15. chill: No vidíš, já mám třeba taky Trinity Blood moc ráda a myslím si, že ta jeho kritika je mnohdy neoprávněná… A Vashe mi rozhodně nepřipomínal.

  Navíc, já Vashe neměla ani ráda, jako vlastně celý seriál, a přitom právě Trigun je považován za kvalitní anime… No, každý má prostě jiný názor.

  OdpovědětOdpovědět
 16. Ješišmarjá, další hnidopich bez špetky fantazie a vlastního myšlení.

  Odstavec alá matrix: Vždy jsou dva pohledy na film, buď věci, které nebyly tvůrcem jasně popsány, odsoudíme, aby jsme se utvrdili v názoru, že je to brak. Nebo zapojíme mozek a můžem přemýšlet nad tím, jak by to mohlo fungovat. Myslím, že autor se úmyslně nezabýval otázkou, jak spojení člověka s avatarem vlastně funguje. Proč taky? Když spíme odpočívá tělo, nebo mozek? Když tedy budu ležet v „posteli“ a mozkem budu ovládat jiné tělo, budu po návratu do svého těla odpočatý? Nebude pak stačit znatelně méně spánku? Bylo někde ve filmu ukázáno, že hrdinové vůbec nespí?

  Létající skály: K tomu mám jen jedno a není to z mé hlavy (je to z nějaké recenze): Nemůžu se zbavit dojmu, že veškeré odmítání příběhu Avatara jako „klišovité ekologické propagandy či agitky a naivní pohádky“ nevychází z ničeho jiného než naprosto povrchního posměváčkovství, neznalosti definic žánrů, NEPOCHOPENÍ, ŽE VZDÁLENÝ !FIKČNÍ! SVĚT MŮŽE MÍT SVÁ PRAVIDLA, která NENÍ TŘEBA přenášet na nám známou realitu, a především cynické a přizemní neochoty se pro cokoli nadchnout – ať už pro krásu nebo pro myšlenku.

  Princezna Mononke: To je můj oblíbený film. Ale porovnávat Avatara s ní? Proč? Filmy si jsou podobné, ale jen díky tomu, jak lidé vnímají „přírodu“. Lidé ji podvědomě vnímají jako jeden propojený celek. Víme, že život nám dává příroda a taky nám ho bere . Takže podobnost tu je, ale ihned pod tenkou slupičkou podobnosti se pojetí rozbíhá zcela jinými směry – duch lesa v mononoke rozhodně neměl nic společného s hromadným vědomím v Avataru. Duch lesa uměl dávat a brát život – Eiwa v Avatarovi tuto schopnost rozhodně neměla atd.

  Příběh: Copak každý film musí mít extrasložité zápletky a rozhovory? Myslím si, že Tvůrce dal ve filmu příjemný prostor pro myšlenku (nikoliv pro vyšperkované rozhovory zápletky a rozuzlení) a pro pocitové a samozřejmě vizuální vjemy. Takže si myslím, že přímočarost děje nebyla na škodu.

  atd.

  Ale co se snažím, když někdo píše o filmu, na kterém byl v kině a pak se rozčiluje, kolik se do toho dalo peněz … !? :-D

  OdpovědětOdpovědět
 17. Taz: Dekuji za mily komentar. ;) Cekala jsem, ze se nekdo ozve tezce proti, ale nazvat me hnidopichem bez spetky fantazie a vlastniho mysleni? Ok, hnidopich, beru. Bez spetky fantazie – no, jak myslis, dobre. Ale vlastniho mysleni? Neprijde ti tak trochu, ze jsi prave poprel cely muj clanek se slovy „ty jsi to vlastne vubec nenapsala“? Protoze kdybych takovy clanek napsala, docela jiste to znamena, ze nad tim filmem premyslim, ba dokonce bych rekla vic nez ostatni a pro nektere o hodne vic, nez je nutne. Ja jsem zde sdelila svuj nazor, komu se to nelibi, at si treba… ;)

  Co se tyce spanku – nas mily marinak byl vubec rad, kdyz se neprobudil pod palbou, takze jako modrak si moc neodpocal. Jako clovek ocividne taky ne, protoze ho doktorka porad nutila jist, pit, odpovidat na otazky, ucit se jejich rec, natacet si videodenik, kapitan chtel zase informace… vsechno tam bylo krasne ukazane. Pokud jde o samotny proces spanku, spravne by si melo odpocinout jak telo, tak mysl – tudiz ne, kdyz se mozek namaha a navic jeste ovlada uplne jine telo, neodpocine si. Privedl jsi me tim jeste na jednu zajimavou myslenku, z biologickeho hlediska to neni mozne.

  Kdyz uz jsme u te fikce – to by se to jeste nesmelo odehravat v tomto vesmiru. Jasne tam bylo receno, ze lide prileteli ze Zeme. A tenhle vesmir ma sva pravidla, jsou dost jasne dana a minimalne natolik jim clovek muze porozumet, aby vedel, ze podobne veci jsou proste absurdni.. ;)

  A ze Princezna Mononoke je podobna, to je fakt. To, ze Eiwa nemela schopnost davat a brat zivot – ahahaha, mas problem s vnimanim? Ona *byla* zivot. Kdo zemrel, vratil se k ni jako jeji soucast, kdo se narodil, tomu zivot dala ona. Ta myslenka je stejna. Uplne. Zkopirovana.

  A ne, nemyslim si, ze kazdy film musi mit extraslozite zapletky. Ale alespon by mohly byt pro lidi s rozumem. Nejde o primocarost ale o vyslovenou stupiditu dialogu a neschopnost cimkoliv prekvapit, zaujmout. Jak rikam, je to muj nazor, ale to te asi zajimat nebude.
  Povim ti ale jednu vec. Komentare tohoto typu me vetsinou jen utvrdi v tom, ze se mi dana vec nelibila. Najdu si tisice dalsich protiargumentu a zas budu mit o par duvodu vic. Pokud chces muj nazor zmenit, musis na me trosku jinak. ;)

  OdpovědětOdpovědět
 18. chill, jak tak koukám, tohle je bezvadné proti nudě – pokud se chceš zabavit, napiš něco, co popudí spoustu lidí kteří se následně uchýlí k takovýmhle termínům..=DDDDD diskuzi máš na pár týdnů, hehe..XDD

  OdpovědětOdpovědět
 19. Dee: Ze jo? :)) Na tenhle system uz par lidi prislo, ja to takhle osklive zkousim poprve, ale docela to zabira. 8-DDD No co, ja si taky o spouste lidi myslim, ze jim rozum zustal nekde v zadnich castech jejich tela, ale jaksi nemam na to, abych jim kvuli tomu na blog psala komentare, zato je ale hojne komentuji pred svymi prateli. A to nedavno Tay s Nightie prispely k memu seznamu oblibenkyn dalsim objevem… :)

  OdpovědětOdpovědět
 20. No, mne osobne sa Avatar páčil. Je pravda, že tam bolo veľa podobností, ale kto v tejto dobe neopakuje a nekopíruje staré veci? Podľa mňa ľudia nemajú už čo nové vymýšľať a tak všetko staré dávajú znova…Čo je podľa mňa úplná kravina – keď už nemajú nič nové, nech radšej ani nič nerobia, akoby sa mali opakovať. Neviem, ale mne sa zdal tento film taký oddychoví…nič náročné na logiku a po pravde, všetko si od začiatku mohol predvídať. No, a čo ma udivuje je, že zasa robí okolo toho filmu problém Cirkev – akoby vždy mali problém so všetkým čo má úspech…to sa čudujem, že ešte nenapadali Twilight. Podľa mňa by si mali uvedomiť, že je to len film a je to všetko vymyslené…Vypadá to tak akoby to brali, že všetko čo Cirkev nepodporuje a vymyká sa z ich zákonov, musí byť hneď zlé.

  OdpovědětOdpovědět
 21. nevim proc kazdy pitva tema Avatar byl to naprosto vyjimecny kousek a kdyz uz to sklidilo takovy ohlas nehledne na to kolik lidi to emocne neuneslo nechapu proc ho kazdy rozpitvava a hleda vsemozne kde se da nejake chybicky a duvody jak si na Cameronovy smlsnout to ze natocil jeden s nejuzasnejsich filmu mu nikdo neupre!….A hledat chybi typu kde se tam vzala voda? uz na scfd bylo nekolik takovych co se na to ptalo s takovym tim opovrzenim vuci filmu.. nevim jak znela odpoved,ale myslim ze (dest? skondenzovana voda? proc letaji tyto hory? to je stejne jako ptat se kde se tam vzali letajici potvurky?) je to jiny svet ….Svet podle Camerona …..A at uz vsude mozne letaji pochybnosti typu ON to ukradl bla bla bla…….. kdyby ten film nevidel uz temer dve miliardy a vydelal by napriklady 300 milionu nikdo by to neresil!
  Jako napriklad komunisticka Cina tam je Avatar zakazany kvuli tomu ze uz zastinil tamni domaci kinematografii! …Film se me libil a byl uzasnej 2x jsem na nem byl v kine a nikdy jsem nezazil takovou atmosferu Jako prave u Avataru…

  OdpovědětOdpovědět
 22. Reaguju na komentář, že Avatar stál 200 milionů dolarů. Tohle tvrdí Fox, ale podle odhadů lidí, kteří dělají v průmyslu 3D filmů a počítačové animace, jde o hodně podhodnocený údaj. Tipují film na takových 400 milionů plus nějakých 150 milionů stála reklama. Aby film vydělal, musí být výdělky dvojnásobné než náklady (připočítává se marže distributorům, daň). V současné chvíli Avatar vydělal celosvětově nějakých 1,7 miliardy, takže Foxové a Cameron jsou v plusu cca 500 milionů. Jen je otázka, zda nechtěli víc :-)

  OdpovědětOdpovědět
 23. No článok je zaujímavý, určite to nevnímam ako nejaké „sprdnutie“ celého filmu ale ako vcelku rozumnú kritiku.
  Mne sa ale film veľmi páčil… prečo? Pretože som si zážitok z filmu nenechal pokaziť nejakými pochybnosťami a rozoberaním každého detailu. Film ako celok je spravený nádherne a medzi ostatnými filmami tejto doby ho považujem za veľdielo.
  Čo sa týka neoriginality… asi budem jeden z mála ľudí s týmto názorom ale mne to padlo vhod :-) Celý Avatar je podľa mňa takým zhrnutím fantasy a sci-fi filmov, rozprávok a kníh predošlého storočia a mne to tak naozaj vyhovovalo, v žiadnom prípade to na mňa nepôsobilo rušivo. Počas filmu som si dokonca toľko súvislostí ani neuvedomil – jediné čo ma napadlo hneď bol Matrix (ako aj napájanie do iného tela, tak aj tie srandovné roboty, čo hýbali rukami ako tí, čo ich riadili) ale tiež mi to v tom filme nevadilo.
  A porušenie fyzikálnych zákonov? Takmer vždy by sa dalo dačo vymyslieť. napríklad lietajúce hory mohli byť kľudne výsledkom silného magnetizmu. Predstavte si to ako veľké hory, ktorých výplň tvorí kladne nabitý magnet no a keďže aj zem je kladne nabitá, tak sa to proste vznáša :) Ale mne sa páči, že to tam nijak nevysvetlili – vrhlo to na film pekný odtieň tajomna.
  Udalosti sa dali predpokladať ale boli tak krásne graficky a dejovo spracované, že to bol ajtak veľký zážitok. Ja patrím (nanešťastie) medzi tých čo po zážitku z Avatara zažili niečo ako „Avatar blues“ ak ste o tom už počuli ale prešlo to a s odstupom hodnotím Avatar ako veľmi kvalitný film, ktorý uzavrel určitú kapitolu v kinematografii.

  OdpovědětOdpovědět
 24. Konečně se potkávám s někým, kdo má stejný názor. (Například ta Mononoke-hime bije přímo do očí) Většina lidí, se kterými jsem se bavila na téma „Avatar“, mi řekla, že jsem prostě moc kritická. Jsem zvyklá se na věci dívat kriticky, protože občas dělám betaread povídkám. Kdyby mi nějaký/á autor/ka dal/a přečíst tohle, řekla bych mu/jí, že to nemá smysl vydávat, protože je to vykradačka a neuvěřitelné cliché. Za dvacet minut filmu dokážete odhadnout, co se stane nejen v další minutě ale i v prostředku a závěru filmu.
  Ale já vlastně nechci hodnotit ten film. Spíš jsem si teď vzpomněla na jednu diskusi, kterou se vedla si před rokem. Kamarádka obhajovala práci, kterou jsem kritizovala, pomineme-li fakt, že se do toho neměla vůbec míchat, měla zvláštní názor. Říkala, že kdybych znala autorku, domyslela bych si všechno nevyřčené a celek by pak dával smysl. Zeptala jsem se jí, jestli by si koupila brak jen kvůli tomu, že ví o jeho autorovi, že mu právě zemřela žena.
  „Ano, ten brak bych si koupila,“ odpověděla.
  Nechápala jsem ji a nechápu ji do teď, ale alespoň jsem se přiblížila k tomu, proč lidé obdivují tisíckrát stejný příběh. Vidí v něm něco, co já ne a zase nevidí všechno to, co já ano.
  Později jsem zjistila něco zvláštního.
  Většina lidí by si ten brak koupila.

  OdpovědětOdpovědět
 25. Já jsem schopná pochopit takovou míru nenávisti a neuvědomění si pravé podstaty filmu, i když to tak třeba nebylo původně vůbec zamýšleno, každopádně se mi tato recenze vůbec nelíbí a připadá mi velice vůgární. Ano, přiznávám, že mě Avatar chytil za srdce. Ne snad, že by byl první svého druhu-není, vím. Ne snad z dokonalosti hereckých výkonů, ani z dialogů atp. ale z procítěnosti. Je to film, kde Cameron jasně dává najevo, div nekřičí: „otevřete oči!“ Vím, že lidé, kteří k tomu mají odpor toto nedokážou pochopit, ale můj názor potvrzují, i když velice smutně, sebevraždy lidí, kteří po shlédnutí filmu nemohli dál žít na průmyslové, nezelené Zemi. V recenzi jsou neustále uváděny filmy, které Avatar kopíruje, ale tady slečna, či paní přehlédla dost podstatnou věc a to tu, že nikdo, opakuji NIKDO netvrdil, že je to průlom, něco nového! Když se poohlédnete po jiných filmech, vždy tam najdete kopii nějakého jiného. A nejen to! Hudba, politika, život. Vše je to opakující se průběh, třeba horší nebo lepší. Avatara řadím mezi dokonalý film sestavený z několika, už dřívějších filmů.

  OdpovědětOdpovědět
 26. Kagome-Mary: Okolo filmu dela problemy tolik lidi a instituci… pry je to rasisticky film a poburuje lidi tim, ze doktorka porad kouri… no, me spis udivuje, ze na nem nehledaji ty skutecne problemy a musi vymyslet kraviny. Ale hledat skutecne problemy je asi nuda…

  martin: Uz jsem videla i horsi gramatiku. ;) A proc Avatara rozpitvavame? 1) hodnotime tak, ze nas to proste bije do oci… 2) bavi nas to. ;)

  honzajz: Coz me opet privadi k otazce, kam sakra vsechny ty dane jdou, kdyz ty staty nefunguji, jak by mely…

  GREPY: :o Coze je „Avatar blues“?

  Nefrites: To je opravdu zajimava a pozoruhodna myslenka, nikdy me nenapadlo takhle uvazovat. Ale asi mas pravdu, lidi ve svych optimistickych touhach chteji spise ocenit kvality nez se na veci divat kriticky a nad to se radi kouknou na oblibeny pribeh v novem kabate. Problem je, ze az na ten „pohled“ me ten pribeh v novem kabate moc nebavil…

  Karin: Vis, ale ja zadnou nenavist necitim. Myslim, ze jsi me trosku nepochopila. Ale ano, povazuji Avatara za vykradacsky film a nepresvedci me ani to, ze kazde nove dilo je jakasi „kopie“. Ve spouste del vidim inspiraci, ve spouste del vidim zamerne pouziti jiz existujicich motivu, tady jen vidim neco, co se snazi byt naprosta bomba a krome sve vizualni stranky to v mych ocich nema nic. Ja svuj nazor nikomu nenutim, ale citila jsem potrebu napsat ho sem. Pokud se tobe zda vulgarni, prosim, ale muzu ti rict, ze i kdybych to sem nenapsala, myslet si budu stale totez. Takto jen davam lidem moznost poznat i muj nahled. Nikdo ho nemusi prijimat za vlastni.

  OdpovědětOdpovědět
 27. Díky aiutorce za recenzi, je vidět, že se jí film moc nelíbil. To se nedá nic dělat, každý jsme jiný.
  Mě osobně se líbí velmi, docela mě obsahově dostal a to si o sobě nemyslím, že jsem měkota.
  Chill, jako technik a člověk fyzikou se zabývající musím konstatovat, že Pandora jako svět je po fyziikální stránce reálný a neporušuje základní fyzikální zákony. Když vezmu ty tvoje připomínky: vodopády – zcela běžná kondenzace vody, např. v Amazonii na tzv. stolových horách jsou veklé a pěkné. Létající hry – těžený nerost (Unobtánium) je vysokoteplotní supravodič (jeho vznášení je vidět v ději) a jako všechny supravodičě vytlačuje silokřivky megnetického pole ze svého objemu. Takže v silném mag. poli levituje. Tenhle jev je známý na Zemi cca 80 let. A létající hory jsou v oblasti Velkého víru, což je oblast s velmi silným mag. polem. Jinak Cammeron fyziku v mládí studoval na univerzitě a tak si na tohle dává pozor (na rozdíl od jiných režisérů)
  Jinak děj by jistě mohl být zozvinut do šířky, ale dékla filmu by byla strašná. Takže když to shrnu, na rozdíl od Chill ho vidím jako film s jednoduchým ale plně logickým dějem v nádherných kulisách přírody. Pokud člověk zapojí svoji fantazii, tak si odnese i něco navíc. Pokud snít neumí neco nechce, tak to není film pro něj.
  Vzhledem k počtu diváků ve světě jsem rád, že snít ještě lidé nezapoměli.

  OdpovědětOdpovědět
 28. Ion Tichy: Diky za komentar. Tvuj nazor ti brat nebudu, ale jednu pripominku mam. S tou kondenzaci vody si ze me snad delas srandu… kondenzovana voda je dest. Stolove hory ji samozrejme berou ze zeme, klasicky z podzemnich vod, a ted mi rekni, jak to ta kondenzovana voda udela, ze bude tect zrovna tady z te hory, jak to udela, ze se nasmeruje zrovna tady do te diry, protece tou horou a vyjde ven v podobe vodopadu… ja sice nestudovala fyziku, ale zato jsem mela biochemii a i na stredni staci chodit do laborek a podivat se, jak takova kondenzace vody vypada, aby si clovek mohl domyslet, ze neco takoveho proste neni mozne.

  OdpovědětOdpovědět
 29. Co se Amazonie týče, tak pokud si vzpomínám dobře, je srážkový úhrn místy přes 2000 mm ročně. Ona stejně všecha voda musí v podstatě napršet, aby mohla někam dolů téct :-)
  Samozřejme o podmínkách na Pandoře ví jen její autor, ale předpoklad velmi vysokých stážek tam je. Pokud jsou vysoké srážka, jsou i vodopády. Zbytek je jen na naší fantazii.

  OdpovědětOdpovědět
 30. S většinou článku nelze než souhlasit. Snad až na to „dětinský“ rejpání do tzv. fyzikální věrohodnosti když jde vlastně o sci-fi zprzněný jakýmsi fantazy nádechem. Ani absenci originality nepovažuju za zvlášť velkou vadu na kráse. Tím co tohle „veledílo“ stahuje na dno Cameronovy tvorby není nic jinýho než obludně zprasenej scénář. Někdy to bohužel zašlo až tak daleko, že některý části filmu na sebe prakticky vůbec plynule nenavazujou a nedotaženost jistejch skutečností a událostí je až zarážející. Tohle nemá s nedostatkem „fantazie“ náročnějšího diváka opravdu nic společnýho! Ono s takřka půlmiliardovými náklady (v USD pochopitelně) není jiná volba než film zacílit i na diváky slušně řečeno „méně náročné“ jelikož investoři chtějí své peníze zpět i s pro ně odpovídajícím ziskem. Tohle je asi to jediný, v čem Cameronův Avatar bez pochyb uspěl (viz. třeba příspěvek od honajze).

  PS: film se mi líbil, ale to neznamená, že kvůli tomu se nadobro vzdám zdravého úsudku ;-)

  OdpovědětOdpovědět
 31. Souhlasím s autorkou článku, celkově když jsem na tom byla v kině ani jsem se nedokázala do toho filmu vžít. Bylo to celé až moc přeumělkované a na můj vkus moc graficky moc dokonalé, prostě naprosto vytržené od reality. Nejvíce kýčovití mi přišli samotní avatarové, kteří podle mého mínění byly nepřirozeně modří. Celý film mi přišel jako vykradená Pocahontas se Šmoulama.

  OdpovědětOdpovědět
 32. Mě Avatar osobně velmi nudil a byla jsem i mírně naštvaná, proč už není vlastně konec, stejně všichni víme, jak to skončí, to však přisuzují spíš náročnému dni před kinem. Pocelou dobu mě napadalo, že tohle jsem již někde viděla, ke konci jsem však stihla vymyslet jen Atlantýdu od Disneyho (hlavně stou slečnou, co si libovala ve výbušninách a strojích, s náčelníkovou dcerou a to tzv. srdce planety). Ale Pocahontas na to sedí mnohem víc. :P Sečteno podtrženo, zas tak hrozné to nebylo, ale nechápu lidi, kteří z filmu mají druhé Vánoce.

  OdpovědětOdpovědět
 33. Ten film mi vadil ještě předtim, než jsem ho videla, kamoška mě donutila na to koukat,vazne nechapu,co na tom vsichni vidi, mam uz na to averzi….jo a ta grafika mi neprida tak uzasna, prelomova atd….a jsem moc rada, ze nejsem sama komu se ten film nelibi :)

  OdpovědětOdpovědět
 34. Tento film nejlépe vystihne název Avaconthas: Tanec se Šmouly. Jinak velice povedená recenze, konečně má někdo i znalosti na to, aby dokázal tuhle překopírovanou nudu srovnat s něčím jiným.

  Pro autorku: Koukni se na Battle for Terra.

  OdpovědětOdpovědět
 35. O můj bože tomuhle se prostě klaním prostě s tebou souhlasím a jedinný co s emi líbilo byli efekty

  OdpovědětOdpovědět
 36. Jo Pocahontas jsem si tam taky našla, k těm létajícím ostrovům , mě to spíš připadalo jako vykrádačka Lovců draků (kreslený, vtipný seriál)…
  A názvem filmu jsem se nesmířila do teď, Avatar prostě je a navždy bude Aang!
  Cameronův film je taková průměrná fantasy s lepší grafikou (a ta fakt byla:D)

  OdpovědětOdpovědět
 37. Avatara bych rozdělila na 3 dějové části:
  1. ČÁST: Typický nudný rozjezd, ale musí být to být. Úvod do děje. Nijak úchvatné záživné.
  2.ČÁST: Defakto zápletka a prostředek filmu. To jsem se úplně rozplývala nad grafikou a nad tím, co všechno dnešní počítače a grafikové (a spol.) dokážou. Líbila se mi i dějová část, protože byla záživná, vtáhla mě do děje.
  3. ČÁST: To bylo defakto vyřešení děje, závěr – tj. bitka. To se mi moc nelíbilo, přišlo mi to také nereálné, utopické… divné. Jop Na’vi (nebo, jak se ti dvouapůlmetroví šmoulové jmenují) mají sice velký vzrůst a sílu, ale upřímně s luky proti kulometu? Hahaha.

  Prostě celkově se mi to líbilo, neboť jsem se už dávno odnaučila mému zlozvyku rozebírat dílo při koukání a přemýšlení nad tím, kde jsem to viděla, kde to má chyby, jaké to má chyby atd…
  Třeba to s tím vodopádem mě vůbec nenapadlo… kde se bere voda… hehe. Co se týče Eiowy (nebo jak se to píše), tak to má defakto stejný základ jako naše Gaya nebo myslím aji Terra.

  Prostě a zkrátka až na divný, nereálný, ujetý konec… typickou zápletku (a lá lidé jsou zlí, zničili zem a ted se chystají vybrakovat další planetu)… 100% předvídatelnost… určité sem tam podobenství s jinými díly (ale co se dneska něčemu nepodobá, neinspiruje se)… je to dobrý film. Líbil se mi (krom konce.)

  Za tu grafiku to stálo… si to.. um.. překopírovat na flashku od kámošky. =D

  OdpovědětOdpovědět
 38. Právě sem přijel z kina z avatara ve 3D a mylsím že děj , grafika , nápad , fantazie , dojemnost , vtip a nějaký ty romantický scénky byly velmi krásné a na film bych šel znova a já osobně si mylím že vyhrává i nad Harry Pottrem což bylo od začátku filmu zřejmé. Tento film je nádherný a nejlepší této doby. Tvou kritiku nechápu ale každý může mít názor :-D

  OdpovědětOdpovědět
 39. Tak jsem zase po čase tady. Víte můj postoj k filmu je dán i tím, že jsem věděl na co jdu, pokud sám režisér o filmu tvrdí, že je to scifi fantasy, pak se nemusim ptát, proč hory létají a teče z nich voda. Chápu, když někdo řekne, že se mu scifi, nebo fantasy nelíbí a proto se mu nelíbí Avatar, ale obrácený přístup létaly tam hory, proto se mi to nelíbí, nechápu. Jako bych šel na pána prstenů a pak psal článek o tom, že kouzlení bylo nereálné. A naše rozebíraná podobnost s mononoke. Myslim, že myšlenka celé organické nervové planetární sítě je zcela odlišná od duchvovní roviny bůžků a ducha lesa v mononoke. A hnidopišství a nepředstavivost? Dle mého slušné výrazy založené právě třeba na tom, že si neumíte představit, že by hrdina sem tam prospal nějaký čas ve svém těle na základně lidí (případně i v pandorianském těle v kmeni). Prostě se řídíte jen ukázaným časem před kamerou a jen protože tam nebyl záběr na hrdinu ležícího spícího, tak se to prostě nedělo :) Se divim, že jste s tímto přístupem nezačala rozebírat, jak to, že když mysl (chápejme datový obsah mozku) opustí tělo, že fungují tělesné funkce a vůbec, jak to, že když získá postava zkušenosti v jednom těle (vytvoří se mozkové synapse), má tyto zkušenosti a vědomosti po návratu do těla druhého. Že by toto řešila příslušná technika zprostředkovávající přenos? Jde pak takto technicky vyřešit i náhrada „duševního“ odpočinku? Prostě si stačí uvědomit, že se dívám na scifi fantasy a zapojit představivost a už je na mě, jestli si film znechutim, nebo budu obdivovat bezesporu zajímavé dílko.

  OdpovědětOdpovědět
 40. Pokud vím tak se Avatar řadí mezi Sci-Fi, takže nějáké fyzikální zákony apod., to vem čert.
  Avatar je krásný hlavně tím jak je graficky propracovaný, Avatar posunul laťku filmům, které se promítají ve 3D zase o kousek dál. Na všech filmech na kterých sem ve 3D byl, byl avatar nejvěrohodnější, přinášel ¨ten nejhezčí 3D efekt.
  To, že je Avatar směsicí filmů či seriálů, dokazuje i to, že Oscara za nejlepší film dostal nízkorozpočtový snímek „Smrt čeká všude“.

  K té směsici:
  Jak je známo Avatar není žádné originální dílo co se scénáře či hudby týče.

  V matrixu, když mají do Zionu proniknout stroje, tak je připravena menší armáda lidí kteří jsou oblečeni do takových strojů, stroje mají i v avataru vojáci na pandoře (http://strikehold.files.wordpress.com/2009/08/avatar-videogame-screenshot2.jpg?w=600&h=375) … dále již zmiňované propojování pomocí copů apod.

  Dále zcela okopírovaná situace s avatarským „toruk macto“ …
  původně je to převzaté z Dinotopie, kde se nejaednalo o avatarské pterodaktyly .. ,ale o normální pterodaktyly … ovšem ten cizinec si hned napoprve vybral toho „nejlepsiho“ toho ,ktereho nedokazal zkrotit nikdo …

  Dále tu máme nápad z Hvězdné Brány ..
  Lide prijdou hvezdnou branou na nejakou planetu kde je velke lozisko nakadahu (dulezita hornina stejne jak v avataru .. nesmirne draha a vzacna na zemi se nevyskytujici) a chteji tezit.. ovsem tam jsou tvorove (ted si nevybavim jak se menovali), kteri tam maji sve bydliste, nemaji lidi v lasce a tudiz je apadaji apod.. v avataru je to temer stejna situace … s tim rozdilem, ze ve hvezdne brane se s temy tvory nakonec nejak domluvi a v avataru na ne vlitnou …

  Dale Pan prstenu ..
  Na“vi na konich … to mi pripomina rohiry z pana prstenu :) … nebo ta situace, ze samy si nevystaci a tak musi zavolat ostatni kmeny o pomoc .. to mi prijde jako situace z pana prstenu, kdy gondor volal o pomoc ostatni…

  ke scenari by to bylo asi vse..
  ted bych rad poukazal i na nedostatky co se hudby tyce .. ne zye by nebyla pekna to nerikam .. ale chybi tam ve velke mire originalita. ..

  kdyz si pustite „trailer“ k filmu Avatar a zaverecnou scenu z filmu „The Island“ tak nepoznate rozdil :)

  nebo hlavni melodie v avataru neni nic jineho nez poupravena hudba z titanicu ..
  neverite ? kouknete se zde:
  http://www.youtube.com/watch?v=hkj_u8THXLU&feature=player_embedded

  OdpovědětOdpovědět
 41. Hodně diskutovaný film, koukám.
  Viděl jsem, je pro konzumní společnost, brát ho jako sci-fi nejde, nejde ho brát vlastně jinak, než jen film pro lidi, co neradi zapínají mozek. Film byl prostě jen o efektech. Proto se není čemu divit, že příběh a všechno okolo nestojí za moc.
  Nepodlehl jsem davovému šílenství „Jdeme na 3D Avatara“ a ani nepodlehnu. DVDrip verze mi stačila. A v pohodlí doma. :-)

  OdpovědětOdpovědět
 42. Pod tenhle článek bych se mohla podepsat :)
  Avatar je pro mě jen důkaz, jak je mediální masáž účiná a docela mě mrzí, že se nechali zblbnout i lidé, jejichž filmového vkusu si jinak velice cením. Kam se podělo vítězství myšlenky nad provedením?
  Osobně musím říct, že nesdílím ani nadšení z celkového vizuálu a světa Pandory, který Cameron „vymyslel“, mnohem víc se mi líbily ty scény, kde byli na vesmírné lodi(ta byla mooooc pěkně udělaná!).
  btw: všimli jste si, že tam nebyla žádná chlupatá zvířátka? To musí být smutný svět… :(

  OdpovědětOdpovědět
 43. Omlouvám se, pokud napíšu něco, co už tu bylo, protože jsem komentářů přečetla CCA půlku a už jsem měla dost :-D
  Každopádně… mně se Avatar taktéž nelíbil, vidím v něm klišé a vykradačku. Na druhou stranu dnes už je opravdu málo co originální, můj osobní problém s Avatarem je ale spíše v tom, že se pravidelně setkávám s lidmi, co si vůbec neuvědomují, jaká vykradačka to vlastně je, a vážně si myslí, že je to něco úplně nového a převratného.
  Pokud se smíříme s tím, že nekoukáme na nic nového a jsme si toho plně vědomi, potom už nám vážně může vadit jen to, kolik se do toho nalilo peněz.
  Mimochodem někdo dříve se zmiňoval, že se film mnohokrát vyplatil. Ovšem ty peníze se vrátily filmařům, ale vylili jsme je z kapes my. Ty tržby za film, jsou vlastně naše náklady. My všichni ostatní jsme utratili 800 milionů dolarů za klišé, za něco, co vůbec nebylo nové. Pokud to pro nás bylo nové a nevíme o tom, že je to klišé, že už to tu bylo mnohokrát a mnohdy v dokonce lepší formě, potom jsme si ještě ke všemu zaplatili za mystifikaci.
  I pokud to víme, za dejme tomu 150 Kč (vstupné do kina) si člověk může pořídit spoustu věcí, například slušnou knížku a k tomu ještě mnohem levnější DVD s Princeznou Mononoke nebo Pocahontas, a prakticky se jako „vyšší poselství“ dozví to samé nebo víc.
  Navíc takto James Cameron obdržel prostředky na další podobnou megalomanskou slátaninu a můžeme si být prakticky jistí, že na nic dobrého se nepoužijí.
  Samozřejmě, pokud jsme ochotni za „pouhou“ vizuální podívanou těch 150 Kč zaplatit a nepřipadá nám to, jako vyhozené peníze, potom je vše ok.
  Mně osobně mrzí, že jsem za to dala tolik. Zaplatila bych za to tak polovinu a za tu druhou bych si koupila třeba akrylové barvičky na nehty, protože s těmi se dá vytvořit originální vizuální podívaná také ;-)

  OdpovědětOdpovědět
 44. Nielian: Tak.. no k tomu ani nemám co říct, snad kromě toho, že na tvém tvrzení opravdu něco je. :) Každopádně díky, že ses stavila a nechala mi tu svou adresu, rozhodně toho okamžitě zneužiji. 8-DDD

  OdpovědětOdpovědět
 45. @pralinka:
  Dodnes nezapomenu, když jsem v kině poprvé viděl Final Fantasy :D
  (Vím, že reaguji na zatraceně starý příspěvek, ale nedalo mi to)

  OdpovědětOdpovědět
 46. Mně se Final Fantasy vizuálně líbí dodnes. Ale co do příběhu ho vůbec nechápu. :D

  OdpovědětOdpovědět
 47. Mně se také i líbí i po těch letech a příběh chápu (samozřejmě po svém).Je to na delší povídání a přeci jen každý máme jiné představy a jiný pohled na stejnou věc..a je to dobře.Alespoň je svět pestřejší. :)

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.