Trinity Blood

Trinity Blood

Snad jen jedna věc by mohla zachránit upadající svět. Snad jen jedna věc by mohla smýt špínu z jeho povrchu. Zkáza a znovuzrození. Všechno má svůj začátek i konec. Po začátku musí přijít konec a po konci nový začátek. Proc neseslat na svět zkázu a očistit ho. Vše bude konečně tak, jak má být…

Armageddon. To byl omyl, kterého se lidstvo dopustilo před mnoha lety. A cena za něj byla příliš vysoká. A pak ze tmy vystoupili oni. Lidstvo samo, vzhlížející k obyčejům pradávného světa, jim říkalo… „upíři.“

Photobucket - Video and Image HostingTak takto zní prolog k anime. Jsou to slova, která vás uvedou do prvního dílu. Jde z nich pochopit tolik. A přece tak málo! Kdo jsou a proč přišli, tihleti upíři? Co chtějí v našem světě? V našem světě! Nezapomínejme ale, že je to svět, který již neměl existovat. Máme my, lidé, skutečně právo nárokovat si tento svět pro sebe? Není čas odejít a přenechat ho jiným? Kdo ví…

Nacházíme se ve světě neustálých nepokojů, svárů a válečných konfliktů. Proti sobě tu stojí lidé a upíři, také nazývaní Terran a Methuselah. A teď přidáme trošku slovíčkaření…

Slovo Terran vychází z latinského Terra, země. Terran v tomhle smyslu tedy znamená pozemšťan. Methuselah má několik významů. Znamená Metúšelah (Metuzalém), což je hebrejské jméno jednoho z deseti patriarchů, o nichž se píše v Genesis, první knize Mojžíšově. Pro vaši představu, Noe byl také jedním z nich. Výraz Metuzalém se také používá pro velmi staré lidi. A samo slovo Methuselah bylo použito pro název jedné horniny na Marsu. To by vám mohlo výrazně napovědět. Nebliklo? Víc vám nepovím, koukněte se na anime přečtěte mangu nebo si přečtěte knížku. Jisté je, že kromě těchto symbolických jmen vám tu maličkost, kterou se vám tu snažím naznačit, prozradí jedna jediná nevinná věta v úplně posledním díle. Nevinná, ale převratná.

Photobucket - Video and Image HostingLidské plémě zastupuje papež a jeho katolický církevní stát. Ten se spolu se svými příbuznými a s kněžími z „Vatikánu“ snaží udržet mír jak uvnitř svého panství, tak mezi jeho lidem a obyvateli Byzantského císařství. To zastupuje mocná císařovna, která, stejně jako papež, usiluje o příměří. Jak to už ale bývá, všude se najdou tací, kteří chtějí válku, jež by jim zajistila příležitost získat nějakou tu moc pro sebe. A tak se jak v katolické „Evropě“, tak ve velké Byzancii začnou vladařům vymykat události z rukou. Záhadné únosy, vraždy, útoky a demolice, to vše je na denním pořádku. A tak každá strana vysílá do akce své agenty.

Dostávám se tedy konečně k hlavnímu hrdinovi celého příběhu. Je jím kněz se jménem Abel Nightroad (Abel, nezdá se vám to jméno povědomé? Jestli ano, je to přesně to, co si myslíte… ;)). Ten vyšetřuje jednu záhadu za druhou a pomalu dospívá k hrůzostrašnému závěru. Za vším stojí ten, koho se Abel děsí ze všech nejvíc… a ten, se kterým sdílí velkou část své minulosti, na kterou se tak snaží zapomenout.

Photobucket - Video and Image HostingAčkoliv se celý příběh soustředí víceméně kolem Abela, je v něm řada postav, bez kterých by prostě nebyl kompletní. Okolo těch se točí další dějové linie. Velmi důležitou postavou je Ester, jistá sestra, kterou neustále pronásleduje jakýsi podivín zvaný Dietrich. Ester ví, že je nějakým způsobem spojen s tím nejvyšším zlem, ale jak, to už netuší… (a ano, Ester je hebrejské jméno, znamená hvězda a opět je to symbol).

Photobucket - Video and Image Hosting

Trinity Blood je původně román, mistrovské dílo z pera japonského spisovatele jménem Yoshida Sunao, jež vycházelo po částech v časopise The Sneaker. Později byla podle něj stvořena manga o sedmi knihách napsaná Kiyem Kuujou a následně bylo natočené 24-dílné anime. V roce 2004 Yoshida Sunao zemřel, aniž by příběh dokončil. V jeho tvorbě pak pokračoval jeho přítel Kentaro Yasui.

Tohle dílko bylo jedním z prvních anime vůbec, která jsem měla tu čest shlédnout. A rozhodně jsem nelitovala.

Především bych chtěla upozornit, že nepatří mezi nejjednodušší kousky. Pokud chcete děj opravdu dobře vnímat a nepřejete si, aby vám unikaly souvislosti, musíte se opravdu každou vteřinu soustředit. Každé slovo něco symbolizuje a každá věta má skrytý význam. Abyste příběh správně pochopili, musíte znát velkou část Bible, ale nejen to. Vzhledem k tomu, že se jedná o futuristické anime, je třeba také znát spoustu pojmů z vědy a vědět, jak co funguje. V neposlední řadě se při sledování této série musíte vyznat v politice, která je tu rozebírána docela hodně dopodrobna. Není to sice politika, jak ji známe dnes, ale určitý přehled vám jistě pomůže.

Photobucket - Video and Image HostingJak bych anime charakterizovala?

Tak začnu třeba názvem. Trinity blood. Znamená víceméně krev svaté trojice. Je to velice symbolický název a víceméně nám pojmenoval hlavní zápletku. Ano, jedná se o příběh jisté trojice svázané pokrevním poutem. Náš hlavní hrdina je jedním z nich (a to by vám mohlo docela slušně napovědět, obzvlášť, pokud jste dávali pozor při češtině nebo prostě přečetli začátek Bible…) a musím prozradit, že to rozhodně není jen tak ledajaký kněz nebo agent.

Další věc je náboženství. I když anime především reprezentuje křesťanství a to hlavně jeho katolickou odnož, je ponechána spousta prostoru i jinému smýšlení a to jak náboženskému, tak pohanskému.

Příběh se také snaží odrazit historii a to, jaký zanechala vliv na současnosti. Politické spory, problémy s rasismem, náboženská nesnášenlivost, nedostatek celkové tolerance, násilí a minulost, kterou nelze změnit. To všechno jsou problémy dnešního světa a to všechno se jakýmsi neuvěřitelným způsobem zrcadlí v Trinity Blood. Je to příběh víceméně založený na současné situaci, jenom přenesený do budoucnosti a interpretovaný ve formě podobenství. Tady se dostáváme k dalšímu důležitému faktoru Trinity Blood. K podobenství. To je klíč k odhalení všech záhad. Když jsem se na sérii dokoukala poprvé, spoustu věcí jsem vůbec nechápala a prahla jsem po vysvětlení. Vysvětlení se nachází na několika místech. Všechna už jsem tu zmínila. Prvním je všechno kolem nás. Druhým historie. Třetím lidské poznání, tedy věda. A čtvrtým, tím nejdůležitějším, je samozřejmě Bible, kodex, který je psán právě ve formě podobenství a jinak se téměř nedá vnímat.

Photobucket - Video and Image HostingAle nebojte, mohu vás uklidnit, Trinity Blood není jen o Bibli a o katolické církvi. Nachází se v ní vše, co by pořádný příběh měl mít – akce, napětí, souboje, ale i humor a láska. Každý z těchto prvků je divákovi předkládán v nanejvýš přijatelné formě. Kromě toho postavy neřeší jenom politické a církevní záležitosti, ale také záležitosti týkající se jejich vlastní osoby. Během série se setkáte s jedinečnými charaktery s opravdovou minulostí, současností a dokonce i budoucností. Každá postava má svůj původ a svůj cíl, každá se jinak chová a vystupuje a přitom se jejich osudy navzájem dotýkají a kříží. Opravdu mistrovsky spletené a zase rozpletené.

Za zmínku stojí i animace. Tady musím zmínit, že i jedna moje kamarádka, které se anime ze srdce protiví, tuhle animaci ocenila opravdu pěknými slovy.

Zrovna tak mě zaujala hudba, která krásně dokresluje situaci. Soundtrack bych si asi nepořídila, ale jako doprovod je tahle hudba naprosto výborně zpracovaná.

Celkově působí tento seriál chmurně, temně, až skoro depresivně. Barvy laděné do temných odstínů, spousta šedavě modré, hudba tomu taktéž přispívá. Nenechte se ale zmást, prohlédněte temnotu a najděte si v ději i ty světlé chvilky.

Photobucket - Video and Image HostingZřejmě se ptáte, jestli má toto anime taky nějaké zápory. Samozřejmě že má. Jsou jisté momenty, kdy se v příběhu vyskytují nelogičnosti a nesrovnalosti, které by nám mohly trošku zkomplikovat děj. Za obzvláště velkou chybu jsem považovala jakousi „nesmrtelnost“ jisté postavy, která sice částečně byla vysvětlena, ale vysvětlení jsem považovala za velmi chabé.

Další velké minus u mě mají postavy dětí, které se do příběhu příliš nehodí. Za prvé mi připadá kruté, že v něčem jako je Trinity Blood vystupují děti, a za druhé jejich vystupování kazí celkový dojem z příběhu. A mám za to, že tyhle postavy by se daly dost dobře nahradit i postavami dospělými.

Dále varuji předem diváky, kteří nemají příliš rádi krvavé scény. Trinity Blood sice není vyloženě horor, ale krvavých scén tam je dost a musím říct, že opravdu nejsou příjemné na pohled.

Photobucket - Video and Image HostingA pak tu máme konec série, který by se dal také dost dobře charakterizovat jako začátek. Sérii uzavírá víceméně neukončený souboj a ponechává diváka jeho smíšeným pocitům, plného touhy po pokračování. Dá se tedy říct, že Trinity Blood žádný konec nemá a co se stane dál, je ponecháno divákově vlastní fantazii.

A co Trinity Blood a já?

Tak když jsem viděla tohle, neměla jsem slov. Řekla jsem prostě bomba. Dle mého názoru je v Trinity Blood mnohokrát víc kladů než záporů a působí jaksi opravdově. Na druhou stranu jsem po jeho shlédnutí musela zkouknout něco opravdu hodně jednoduchého a oddychového, protože moje pocity a myšlenky byly zmatené a chmurné. Nicméně jsem se k němu po čase zase vrátila a shlédla ho znovu a nepochybuji, že si to mileráda zase zopakuji.

Jeden dodatek na závěr – velmi často jsem se setkala s názorem, že Trinity Blood kopíruje jiné série a že je to zkrátka propadák. Ať si ti lidé říkají, co chtějí. Nevím, kolik toho z TB viděli, ale dle mého názoru tomu tak není. Že má hlavní hrdina stejný charakter jako Vash z Trigunu? Přiznám se – Trigun jsem zatím neviděla, ale při tak velkém počtu již existujích anime, jak chcete proboha vymýšlet nové charaktery? Jde to těžko, a ani v reálu to tak nechodí. Existují lidé, kteří jsou si podobní. Tak proč ne Vash a Abel? Nemyslím, že děj Trigunu by byl tak podobný, alespoň podle toho, co čtu v recenzích. A srovnání s Hellsingem mi přijde úplně zcestné. Proč vůbec srovnávat nesrovnatelné? Nebudu brát lidem názor, že se jim to nelíbí. Ale pokud o daném seriálu zas tolik nevědí, ať ho, prosím, nehodnotí.

5 komentářů u „Trinity Blood“

 1. ahoj, napsala jsi to hezky. Tb jo hodne dobre anime ale opravdu hodne kopiruje ostatni anime. Podivej se na helsing a uvidis sama :)

  OdpovědětOdpovědět
 2. tidus: To je prave ono. Ja Hellsing videla a nechapu, proc lidi maji pocit, ze to kopiruje. Mne to opravdu vubec neprijde.

  OdpovědětOdpovědět
 3. tak si vem co maji spolecneho. Hlavni postava spolecnosti, kde Abel pracuje. Ta blondyna vypada stejne jak ta blondyna z hellsingu. Uplne stejne. Plus to ze ji slibil, ze ji bude na veky chranit. Stejne. Plus abel kdyz se meni. Alucard taky rikal urcitou vetu aby vypustil svoji silu. Plus to jak umre a pak ozije tou krvi. Asi to bude krev. Alucard take tak ozil. Pamatujes?

  OdpovědětOdpovědět
 4. podobnostiii je tam vic. Staci se jen koukat. Nerikam, ze by mi to vadilo :) je to skvele anime. K tomu skvela hudba.

  OdpovědětOdpovědět
 5. heh přiznam se že abel je velmi verna kopie Vashe z trigunu a navic ten jeho bratr to same,… taky nejsou to lidi vash neni clovek,… taky ma bratra,… taky spolu nakonec budou bojovat :D
  a nakonec abel je v černem jeho bratr je simbolizovan v bílem, vash je klasicky v červeném ale jeho bratr zase v bilém. takže co asi dodat nic jen to že je mam rad oba :D

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.