Toshokan Sensō – Válka knihoven

Toshokan Sensō – Válka knihoven

Píše se rok 1989, začátek éry Seika (ale moment! Éra Seika? Taková přece neexistuje! Neměla by 1989 začínat Heisei?), japonský lid válčí za svobodu projevu a za zrušení cenzury. V celé zemi platí zákon o kvalitě médií, jehož vynucování má na starosti výbor procházející veškerá knihkupectví a zabavující knihy, které se zrovna nehodí. Ano, všichni dobře známe komunistické metody, které se prosazovaly u nás. Kdo by ale čekal, že toho roku vznikne i jiný zákon, který knihovnám dovoluje mít vlastní ozbrojené jednotky a chránit i zakázané knihy? Pěkná blbost, řekl by si někdo. Dokud by se nepodíval na wikipedii, kde jasně stojí, že tento příběh byl inspirován skutečnou událostí.

To všechno je ale vedlejší. Ten opravdový příběh totiž začíná až o několik let později u děvčete jménem Kasahara Iku. Na svůj věk, pohlaví a zemi původu poměrně (hodně) vysoká, štíhlá, docela pěkná… když byla ještě dítě, oblíbila si jednu knižní sérii. Určitě víte, jaké to je, když se do něčeho začtete a pak vám knihy najednou dojdou. A musíte čekat, než vyjde další, klepete se nedočkavostí… a jakmile vyjde onen dlouho očekávaný díl, spěcháte do knihkupectví, abyste si ho honem honem mohli koupit a přečíst. Když takhle po nějaké době naše malá Iku objevila další díl své oblíbené četby, byl jí okamžitě zabaven. Ale proč si nemůže přečíst svoji oblíbenou knihu? Proč? Představte si, že jste v pohádce. Zničehonic se objeví krásný princ na bílém koni…
Dobrá, koně vynechte. Objevil se krásný… strážník, člen knihovního sboru, a Kasahařinu knihu zachránil. Naprosto legálně a podle pravidel, ale Výbor pro ochranu kvality médií z toho moc radost neměl. A co naše Iku neudělá – rozhodne se sama stát členkou knihovního sboru a pronásledovat svého prince až na kraj světa, jen aby mu mohla ze srdce poděkovat.

Toshokan Sensō Toshokan Sensō Toshokan Sensō

A tak, jak vás určitě již napadlo, začal příběh ani ne tak o bitvě za svobodu projevu, ale spíše o jedné okouzlené duši toužící po nějaké té romanci. Válka knihoven rozhodně nepatří mezi série, kde se vám budou ježit vlasy hrůzou, očekáváním si budete kousat nehty a postavy se ani na chvilku nezastaví. Berte to spíš jako lehkou romantickou komedii, kterou si autorka (Arikawa Hiro – autorka původních novel) pouze zasadila do příhodného kontextu a události pospojovala tak, aby se jí to hodilo. A vcelku povedeně, musím říci.
Ani z hlediska charakterů si vpravdě nemám moc na co stěžovat. Dva hlavní hrdinové jsou sice klasické stereotypy nevinných, ale uřvaných naivků, kteří se do všeho vrhají po hlavě, aniž by je kdy napadlo o čemkoliv přemýšlet, ale zaprvé i na nich je v průběhu vidět určitý osobní vývoj a zadruhé, najdou se tam i mnohem zajímavější postavy. Shibasaki, spolubydlící Iku, je toho zářným příkladem. Dívka velmi intelektuálně vyspělá, vzdělaná, emancipovaná, obezřetná a nikdy nepodceňuje důležitost (ale také případnou nevěrohodnost) vstupních informací. Mám ráda charaktery, které přesně vědí, co chtějí, jdou si za tím a někdy se v zájmu svého cíle neváhají uchýlit i k trošku drastičtějším metodám. A to i v reálu. Když se někomu povede dobře vytvořit takový charakter uměle, pak to stojí za uznání.
Mám-li hodnotit grafiku, pak ideálním prohlášením bude asi „nenadchne a neurazí“. Animace je poměrně kvalitní, stejně jako kresba, ale nic extra, co by vás mohlo nějak zvlášť zaujmout, tu asi nenajdete. Shrnu-li, Válka knihoven zkrátka žádnou úžasnou grafiku ani nepotřebuje. Vystačí si s málem a to málo je tu velmi pěkně zpracované. Barvičky jsou příjemné na oči, postavy celkem povedené, prostředí většinou pěkně detailně vykreslené, animace vcelku přesvědčivá.
Hudební doprovod povětšinou nebudete ani vnímat. Je sporý, tichý, vytvořený tak, aby nerušil atmosféru. A stačí. Opening a ending patří k absolutnímu průměru mezi anime písničkami, nic extra. Úvodní písnička Atashi no Machi, Ashita no Machi od Takahashi Hitomi mě nezaujala vůbec, závěrečná znělka Changes od Base Ball Bear se mi líbila, k seriálu se mi hodí, ale do MP3 přehrávače bych si ji asi nestáhla.

Toshokan Sensō Toshokan Sensō Toshokan Sensō

Velkou výhodou Toshokan Sensō je, že anime má jen dvanáct dílů a jeden speciál. Je ukončené, děj se nijak neprotahuje, tudíž žádné spoilery a pro lidi s nedostatkem času ideální odreagovačka zhruba na jeden týden. Rozhodně nedoporučuji náročnějším divákům toužícím buď po trháku nabitým akcí, detektivce, u které divák musí opravdu přemýšlet, nebo psychologickém dramatu, kde každá druhá postava má v zájmu zkomplikování děje rozpolcenou osobnost. Pokud vám však nevadí sem tam nějaké to cliché zasazené do romantické komedie, chvilkami proložené nějakou tou akcí, směle do toho.

Toshokan Sensō Toshokan Sensō Toshokan Sensō

6 komentářů u „Toshokan Sensō – Válka knihoven“

 1. Mimochodem, TS má zajímavou mangu – vyšla totiž jako shoujo verze i jako shounen verze:)

  OdpovědětOdpovědět
 2. před před minulý rok, to bylo na afestu. :) s ayou se nám to zalíbilo a furt jsem odufala, že bude nějaká romance. :DD

  OdpovědětOdpovědět
 3. vidíš a já si Changes do přehrávače hodila:D
  Taky jsem anime viděla a líbilo se mi..popravdě moc:D

  OdpovědětOdpovědět
 4. Musím říct, že pro mě bylo tohle anime naprosto zapomenutelné. Nebylo špatné, nebylo ani nijak extrovní, občas mě rozesmálo, občas tam byl nějaký dojemný moment. Na druhou stranu, abych pravdu řekla, po čase jsem úplně zapomněla, že jsem něco takového vůbec sledovala, nepamatuju si už postavy ani pořádně, co se vlastně dělo, a kdybych si recenzi nevypracovala pár dní po shlédnutí do wordu, tak už bych ji dneska asi dohromady nedala.
  Zaujalo mě, jak jsi psala, že je to inspirováno skutečnou událostí – přitom ta zápletka člověku přijde ze začátku taková dost podivná, než si zvykne. :)

  OdpovědětOdpovědět
 5. Tohle anime jsem viděl už před časem a osobně bych ho řadil spíš k průměru. Mělo zajímavý nápad, to jo, ale prostě se to nějak netrefilo do mého gusta.

  OdpovědětOdpovědět
 6. Ahoj, nevíte někdo, kde bych mohla mangu koupit? Seriál jsem už viděla, tak jsem se začala ohlížet i po manze. Za jakoukoliv odpověď předem děkuju :-)

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.