Sukisyo

Sukisyo

Když lidská šikovnost nestačí, je tu věda a technika. Když nevíme, jak dál, experimentujeme. Na základě experimentů jdeme dál a děláme pokroky. Vyvíjíme se. Kráčíme s dobou a zvětšujeme naše pohodlí. Rozrůstáme se. Nebo tomu alespoň věří vědci. Je to ale vždycky tak? Pomáhají nám skutečně experimenty nebo nás snad dohání k jisté záhubě? Opravdu děláme pokroky nebo se z nás stávají stvůry beze špetky zdravého rozumu? Všechno s sebou nese oběti. I experimenty. Sukisyo je příběh dvou z nich. Příběh lidí, kterým věda změnila celý život.

Hashiba Sora je (klasicky) student střední školy nemající žádnou rodinu. Po pádu z okna ze třetího patra ztratí svoji paměť. Nepoznává své staré přátele a nepamatuje si, proč spadnul. Proč proboha spadnul zrovna z tohohle okna v chodbě, které se ani nedá pořádně otevřít?
Jedné noci, těsně poté, co ho propustí z nemocnice, se Sora probudí a spatří, jak se nad ním sklání podivný hoch, představuje se mu jako Ran. Co však Soru vyvádí z míry, je Ranovo chování. Vloupá se mu bez povolení do pokoje, dokonce mu vleze i do postele a pak se ho ještě snaží přesvědčit, aby přivolal kohosi jménem Yoru, ale kdo k čertu ten Yoru může být? Ran Sorovi prozradí, že od nynějška bude bydlet v pokoji s ním a chodit na stejnou školu. Co má asi chudák Sora dělat?
Druhý den ho ale čeká další překvapení. Hoch, který se mu předešlé noci představil jako Ran, nemá vůbec ponětí, kdo je Ran, místo toho se mu představí jako Fujimori Sunao, přítel z jeho dětských let. Sora se může snažit, jak chce, ale Sunao je prostě Sunao. Co jiného než pořádnou ránu mezi oči mohl čekat?

1. dějová linie – Honjo Matsuri a jeho Do-it-all club
Tuhle dějovou linii bychom také mohli nazvat komickou stránkou celého příběhu. Příběh je zasazen do moderního středoškolského prostředí a aby to podle toho vypadalo, musí tu být také kroužky. Přítel Sory a Sunaa, trošku šílený Honjo Matsuri, si založil kroužek zvaný Do-it-all club, česky bych ho nazvala kroužek Práce všeho druhu. Jeho posláním bylo chodit po školních pozemcích a vykonávat všemožné činnosti ve prospěch ostatních. Za práci samozřejmě dostávali zaplaceno, ale vzhledem k tomu, že většina peněz stejně šla do klubové pokladny, ani Sora ani Sunao se k ní nehrnuli s přílišným nadšením. Netrvá ale dlouho a oba si uvědomí, že je mezi nimi něco víc než jen přítelství. Ačkoliv jejich vztahy samotné jsou vlastně součástí té druhé dějové linie, s Do-it-all klubem úzce souvisí, klubové aktivity totiž tyhle dva mladíky sbližují a možná jsou to právě ony, které nakonec jejich vztah zachrání.

2. dějová linie – tajemství společné minulosti Sunaa a Sory
Tady přichází ta opravdu dějová stránka celé série. Sora je odhodlaný odhalit záhadu svého pádu ze zavřeného okna a ztráty paměti. Má to ale jeden háček. Stačí kolem onoho okna jen projít a náš hrdina ztrácí vědomí. Časem začne zjišťovat, že v těch chvílích, kdy si neuvědomuje svoji existenci, ovládá jeho tělo existence jiná, která si říká Yoru. Zrovna tak tělo jeho údajného přítele z dětství, Sunaa, ovládá existence jménem Ran. Odkud se ale tyhle dvě existence vzaly, to Sora netuší. Další nepochopitelnou věcí pro něj je, že Sunao Rana zřejmě vnímá, kdežto Sora si ve chvíli, kdy Yoru přebírá vládu nad jeho tělem, neuvědomuje vůbec nic. A pak je tu komplikace jejich vztahu. Velmi často se stává, že se Sora probudí a uvědomí si, že se objímá se Sunaem nebo ho dokonce líbá (ano, doufám, že vám již došlo, že se jedná o shounen ai). Pro dva chlapce, kteří si neustále podráží nohy a nadávají jeden na druhého je poměrně těžké vyžít, když se k sobě jejich alterega tolik mají. Sora ale netuší, že k odhalení celé té záhady by mu stačila jedna jediná malá vzpomínka… ten jeden malý kousek skládačky, který se ztratil, když padal ze třetího patra…

Vztahy
Vztahy Yorua s Ranem a Sunaa se Sorou nejsou jediné, které se v sérii vyskytují. Dalo by se říct, že Sukisyo je shounen ai na čtvrtou, homosexuálními vztahy se to v tomto anime jen hemží. Jak se příběh rozvíjí, osudy všech těchto postav se navzájem proplétají a divák zjišťuje, že úplně všichni jsou nějakým způsobem zapleteni do Sorovy minulosti a podivných příhod, kterým den za dnem musí Sora čelit.

Třináctý díl
Třináctý díl série by se dal pokládat za speciál, chronologicky se odehrává těsně po skončení série a je to jakási oddychovka navíc, běžný divák se bez něj obejde. Je to jen další příhoda Do-it-all klubu, opět plná humoru, ale jinak vcelku bez děje.

Mé hodnocení
Sukisyo je anime líbivé na první pohled. Veselé barvičky, různorodé charaktery, poměrně jednoduchý avšak inteligentně vypadající příběh. Musím zde ale opakovat mou oblíbenou frázi „zdání klame“. Nechci Sukisyo hodnotit vysloveně negativně, ale některé věci k tomu vysloveně svádí. Například fakt, že v celém seriálu se ani jednou nemihne jediná dívčí postava. Je to normální? Dokonce i v okolí chlapecké školy se sem tam nějaké to děvče mihne.
Nebo děj, který ponechává až příliš prostoru vlastní fantazii. Nedořešenosti, nedomyšlenosti. A přesto přese všechno potřebovali tvůrci vyhradit díl vysvětlování toho, co se stalo.
Charaktery jsou různorodé, ano. Ale najdete tu převážně stereotypy, které se vyskytují v tuctech dalších a často i lepších anime.
Pochválit nemohu ani dějové zvraty a jeho celkový průběh, v první polovině seriálu se totiž sotva něco děje a v druhé nestačí divák zvyklý na pohůdku pomalu vnímat.
Když jsem Sukisyo viděla poprvé, neměla jsem příliš nakoukáno. Moje hodnocení bylo až extra kladné. Líbila se mi grafika, děj i samotný fakt, že je to shounen-ai, což pro mě bylo něco nového. Hodnotila jsem subjektivně, na základě prvního dojmu, a nedokázala jsem se dohledat pořádné chyby. Je mnoho důvodů, proč na mě Sukisyo už zdaleka nepůsobí tak dobře, jak na mě působilo, ale nepopírám, že někomu by se třeba mohlo líbit. Lidé, kteří neočekávají extra grafiku, extra hudbu ani extra příběh se u něj určitě pobaví. A musím uznat, že i když můj současný celkový dojem není nic moc, v seriálu se našlo pár velmi vydařených vtípků, které si někdy určitě ráda zopakuji. Jestli se na tohle anime podívat, nechám na vašem vlastním uvážení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.