Shinigami – bohové mrtvých

Shinigami – bohové mrtvých

Měli jste někdy pocit, že víte, jak vypadá shinigami? Nebo že víte, proč vlastně existují? Aha! Možná jste toho málo četli nebo málo viděli…

Mým prvním anime vůbec byl Bleach. Anime, které je plné shinigami. Bohové mrtvých tady plní velmi specifickou úlohu. Starají se o zemřelé, doprovází je do Soul Society, tedy světa mrtvých, do jiné dimenze. Udržují rovnováhu mezi světem živých a světem mrtvých, zároveň také chrání živé před Hollow, mrtvými, kteří zůstali na tomto světě příliš dlouho a proměnili se ve stvůry, které si už neuvědomují, kým dříve byli. Lidé je nevidí, pokud tedy nemají neobyčejné množství duchovní síly. Shinigami mají podobu lidí, nosí velmi specifický oděv a jsou velmi organizovaní.

bleachtoast.jpg 076_Byakuya.png

Zanedlouho jsem se začala koukat také na Naruta. Tady byl shinigami ztvárněný úplně jinak. Byl to skutečně bůh s obrovskou mocí, kterého si Sandaime, třetí Hokage, povolal na pomoc. Prostřednitvím shinigami mohou lidé ve světě Naruta komunikovat s mrtvými a využívat jejich moc. Kdybych měla určit, která podoba shinigami, se kterými jsem se již setkala, je nejspíše ta původní, řekla bych, že právě tahle, už jen proto, že v Narutovi se velmi odráží stará japonská mytologie a kultura.

Další anime, ve kterém jsem se setkala se shinigami, bylo Yami no Matsuei. Zde měli shinigami funkci jakýchsi detektivů, kteří se starali o pořádek především ve světě živých, většinou vyšetřovali ale případy způsobené mrtvými nebo nadpřirozenými bytostmi. Tyhle shinigami mohl spatřit naprosto kdokoliv, byli to normální lidé, jenom byli po smrti a místo aby se v pokoji uložili k věčnému spánku, rozhodli se stát shinigami.

bscap0005.jpg bscap0001.jpg

Poté přišel Death Note. Shinigami tu víceméně neplní žádnou důležitou funkci. Žijí v jiném světě, odkud mohou shlížet do světa lidí. Jejich jediným vlastnictvím je Death Note (zápisník smrti), malá tenká knížečka s černými deskami, do které mohou psát jména živých a tím je zabíjet. Jejich oči jsou schopny ta jména rozpoznat. Když člověk zemře, zbytek jeho života se přičte k životu shinigami. Ve chvíli, kdy má shinigami takové zápisníčky dva (ukradne je, získá je od již mrtvého shinigami atp), může jeden darovat např. člověku, který má pak moc zabíjet pomocí Death Notu, avšak jeho život se tím nijak neprodlužuje. Shinigami jsou pro normálního člověka neviditelní, jakmile se ale člověk dotkne zápisníku, má možnost spatřit jeho majitele. Člověk sám není schopen rozpoznat jména ostatních na první pohled, ale může si se shinigami vyměnit oči, ovšem za cenu poloviny svého života, která se přičte k životu onoho shinigami.
Tady jsem se setkala s určitými nedořešenostmi. V Death Notu se už stalo, že si někdo vyměnil své oči se shinigami. Když se ale zřekne deníku, na všechno zapomene a svůj výjimečný zrak ztratí. Když se znovu dotkne zápisníku, svoji paměť získá zpět, ale své oči ne. Může si je znovu vyměnit. Opět za polovinu svého života, ale ta polovina, kterou předtím vyměnil za oči shinigami se mu se ztrátou paměti a očí nevrátí, takže po druhé výměně mu z jeho života zbývá už jen čtvrtina. Jak nelogické, že?
Další chybičkou je, že shinigami může umřít jen jediným způsobem. A to tím, že zachrání člověka, na kterém mu záleží. Když ale jinak umřít nemůže, k čemu jim je např. polovina života člověka, se kterým si vymění oči? Nebo všechny ty životy, které se jim k jejich životu přičtou po jejich vraždách pomocí zápisníku? To už vysvětlené není…

DeathNote7.jpg ryuk.jpg

A jak bychom si ještě mohli představovat shinigami? Četli jste někdy něco z Pratchettovy Úžasné Zeměplochy? Vystupuje tam postava známá jako Smrť (Death). Smrť má za úkol starat se o mrtvé. Nevraždí (jak mu většina lidí a jiných bytostí křivdí), nikoho neohrožuje. Stará se o lidi po smrti, doprovází je do jejich nebe, pekla či ráje (většinou přesně na to místo, které si ten mrtvý představuje). Jeho domácnost je přeplněná přesýpacími hodinami, které ukazují délku života každého člověka. Jeho knihovna je plná knih, které se samy píší a do posledního detailu zachycují každičký život. Je to vlastně bytost, která neumírá, nestárne ani nikdy nebyla mladá. Pamatuje si úplně všechno. Co se stalo, co se děje, a také to, co se stane. Smrť je prostě doopravdy bůh mrtvých.

SotN_Death.jpg

A co nám z toho vyplývá? O shinigami bych mohla mluvit ještě velmi dlouho. Existuje mnoho mýtů a legend vyprávějících o shinigami, ale to, jak si shinigami představíte vy, je vždycky jen a jen na vás. Tak doufám, že jsou vaše představy pěkné. Pokud se mě zeptáte na můj názor, odpovím vám: Smrť rulez!!!
A doufám, že jsem vás tímhle článkem neunudila k smrti… ;)))

3 komentáře u „Shinigami – bohové mrtvých“

 1. Dobry den, muj syn ma pocit ze je posedly shinigami. Bohuzel o tom vubec nic nevim tak jsem se chtela zeptat jestli by jste mi o tom nemohli neco vice rici. Je to asi divne a snad mi pomuzete. Predem dekuji Andrea

  OdpovědětOdpovědět
 2. Andreo neboj sa ničím nie je posadnutý. Pravdepodobne si to vymyslel lebo toto je len nápad japoncov a nikde nitko nepovedal , Šinigami (Boh smrti )
  Posadá ľudí.Je to iba výmysel.

  OdpovědětOdpovědět
 3. Dobrý den jak už jste se zmínila myslíte si tedy že Šinigami nejsou?

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.