Saiunkoku Monogatari

Saiunkoku Monogatari

Následující text bude zajímat především děvčata. Ne, nejedná se o yaoi, dokonce ani o druhořadé yaoi. Nejedná se dokonce ani o shounen ai. Stačí zmínit, že hlavní hrdinka tohoto seriálu je dívka v nejlepších letech. Řekněme ale, že, aniž by to tam bylo jedinkrát řečeno, myšlenka tohoto anime je ve zkratce velmi jednoduchá – je to emancipace. Emancipace v pravém slova smyslu, ta, kde žena bojuje o svá práva. Ne jako feministka, ale jako žena, která hledá místo ve společnosti.

sm

Některé ženy mají větší potenciál vykonávat nějakou administrativní činnost, než většina mužů. Do jisté doby se to ale nerespektovalo, ženy zkrátka sloužily jako pastva pro oči, hračka do dlouhých chvílí či jakýsi nástroj, který vám za střechu nad hlavou a trochu surovin poskytne plný servis. Mladé ženy patřily do domácnosti, starší za pulty stánků, aby vykřikovaly, že zrovna prodávají čerstvá jablka či nejjemnější hedvábí. A muži byli ti, co všechno vedli. Samozřejmě, že se ale dříve nebo později musela najít taková žena, která bude chtít mít svoji svobodu, bude chtít, aby ji lidé brali vážně a bude chtít zasahovat do řádu věcí.

smKo Shuurei měla v tomto směru velké štěstí, narodila se totiž do velmi vážené rodiny, ostřejší jazýček by mohl říci, že do protekční. Její rodina patřila mezi osm nejmocnějších klanů, které si mezi sebe rozdělily moc celého státu. Úplně nejmocnější ze všech byl klan Shi, ten, ze kterého vzešel císař země Saiunkoku. Jeho barva byla fialová a obdržet fialovou květinu znamenalo nejvyšší úctu a důvěru ze strany císaře. Klan Ko měl barvu červenou a jeho vůdce zůstával po dlouhá léta v utajení. Přesto byl ale na dvoře velmi vážený a Shuurei se k císaři dostala ještě dříve, než se vůbec pokusila něco podniknout. Jejím velkým snem bylo stát se vládní úřednicí a starat se o dobro a blahobyt země. Naneštěstí pro ni byl ale přístup k samotným zkouškám, které rozhodovaly o schopnostech kandidátů, ženám zakázán. Jejím štěstím ale bylo, že byla povolána, aby z císaře učinila schopného a zodpovědného vládce. Nově jmenovaný císař totiž nejevil žádný zájem o vládnutí a něco jako situace v jeho říši ho vůbec nezajímalo. Celé dny se prostě poflakoval po zámku či jeho zahradách a užíval si. Ještě k tomu měl neblahou pověst, že ho zajímají pouze muži, což pro vládce není zrovna ideální.
Shuurei tedy nastoupila do zámku coby jeho manželka. Jenže netušila, že mladý energický rošťácký císař si s ní tak trochu zahrává a že úplně jinými lidmi na pozadí byla zatažena do mnohem složitějšího politického problému, který se jí samotné vlastně vůbec netýká. Její cesta na vrchol měla být velmi obtížná a trnitá…

sm

Zpočátku jsem si myslela, že koukám jen na další reverse harem ve stylu Harukanaru Toki no Naka de, kde hlavní hrdinka bude jakási pipka a v anime bude tak říkajíc přebishíkováno. Inu, v anime sice přebishíkováno je, ale příběh je docela solidní a hlavní hrdinka mi je bezesporu sympatická. Navíc se tady dočkáte úplně všeho, krásně vyvážené akce i oddychových scén, jemného humoru, který vás sice nepoloží na lopatky (i když občas k tomu nebude daleko), ale rozhodně vám dodá slušnou dávku dobré nálady, napětí a hlavně spousty politiky, která tady ale vůbec nepůsobí nepříjemně. Většina děje se kolem politiky točí, ale tady narozdíl vláda nemá úroveň pětiletých děcek, která si nadávají do volů, nahrabávají peníze a snaží se posadit si své tlusté prasečí zadečky na pozlacený trůn umístěný v místnosti s karmínovými závěsy. Budete se divit, ale v tomto příběhu jde postavám a věci docela jiné, což už samo o sobě dělá Saiunkoku Monogatari čímsi originálním.
smVelmi úžasná je tu hudba, tedy řekněme především soundtrack, protože jeho použití v pozdějších stadiích příběhu trochu pokulhává. Zezačátku je ale hudba v klasicky asijských tónech velmi pěkně použitá. Do každé epizody vás uvítá popový a vcelku tuctový, i když pravděpodobně líbivý opening Hajimari no Kaze a uzavře ji překrásná píseň Saiko no Kataomoi, kterou mi bohužel v druhé sérii vyměnili za jinou, jakousi Asu He, která už je tak přeumělkovaná, až jí to nesluší.
S charaktery je to trochu slabší. Hlavní postavy jsou velmi specifické, i když by se dalo říct, že se v nich dají nalézt klasické anime stereotypy, ale vedlejší postavy jsou zpravidla velmi podobné jedna druhé, takové načrtnuté. Jedna na mě ale velmi zapůsobila, to byl Sakujun, který nejen že kolidoval mezi kladným a záporným charakterem či dokonce velmi charakterním až naprosto bezcharakterním hrdinou, ale také to byl bishík, ale ne nějaký tuctový bishík, měl zajímavý hlubší a spíše starší hlas a celkově působil velmi zvláštně. Jen škoda, že se objevil na tak krátkou dobu. Druhou sérii jsem ale ještě nedokoukala, takže jistá šance by být mohla, to ovšem závisí na tom, co se s ním stalo, což stále není jasné.
smGrafika je líbivá. Všimla jsem si, že novější anime často střídají velmi pečlivou vykreslenost a tónování barev s jakousi podivnou technikou barevných fleků, která se snaží zmást lidský zrak (nejlépe registrovatelné u Zombie-Loan, tam už je to extrém). Když se nad tím člověk nezamyslí, grafika je velmi líbivá, pěkná a propracovaná, tvůrci na tom ale pravděpodobně chtějí ušetřit čas i peníze a pozorné oko si všimne. Pohyby jsou propracované, občas člověk až žasne nad nevysvětlitelnými pohyby a technikami, které tam používají při boji a které vypadají tak přirozeně.
Když už jsme u technik, v anime se při bojích zpravidla nezdržují zbytečným vykecáváním a vysvětlováním, jdou zkrátka rovnou k věci. Ve vrcholových momentech sice několik slov padne, tam už je ale vysvětlení zapotřebí a vzhledem k tomu, že většinou vznikají situace ve stylu smlouvání či výhružek, rozhovory vůbec nepřekáží ve vývoji děje.

sm

smMůj první dojem vůbec neodpovídal dojmu celkovému, myslím si totiž, že Saiunkoku Monogatari je velmi dobré anime s vynikajícím příběhem. Někteří by ho mohli odsoudit kvůli přílišnému počtu bishíků (viď, Fraeli…), jiní kvůli zápletkám týkajícím se politiky, já si ale myslím, že děj dokáže velmi spolehlivě kohokoliv vtáhnout. Hlavní hrdinka je sympatická a hlavně velmi chytrá, narozdíl od některých si uvědomuje dění okolo sebe, a to jak v osobním životě, tak ve své kariéře. Ve chvíli, kdy je problém, nesténá a nenaříká, naopak jedná a to velmi rychle a efektivně. Navíc se příběh nemotá příliš okolo milostných vztahů, je sice pravda, že Shuurei má spoustu nápadníků a zezačátku se děj tváří jako milostný příběh, ale sama hlavní hrdinka milostný vztah ani nepřipouští v úvahu, takže dává spoustu prostoru tomu pravému příběhu, který se nakonec skutečně vyvine. Opakovanost děje se taky příliš nevyskytuje a dokonce mám pocit, že druhá série je ještě lepší než ta první. Nechci o něčem mluvit jen v superlativech, ale když jsem si i přes období četných příprav na zkoušky dokázala udělat každý den čas na pár dílů tohoto výborného anime, tak to už je co říct. Dávám 85%. Škoda těch charakterů a grafiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.