Naruto

Naruto

Zde máte recenzi na jedno tuctové anime, co jsem si docela oblíbila… počet jeho dílů se vyšplhal na 220, tři filmy, tři OVA epizody a jeden speciál. Nyní vychází druhá série s názvem Naruto Shippuuden (Naruto: The Hurricane Chronicles). Hned do začátku prozradím, že se řadí do kategorie shounen, konkrétně akční komedie, vystupují v něm ninjové a nejsem si příliš jistá, jestli se odehrává v tomto světě, nicméně to v tomhle případě není ani příliš důležité. Ale nebudu to už dále protahovat, že…

Začneme troškou teorie…
NarutoNinjové jsou lidé, kteří celý život pracují na svých technikách a bojových schopnostech. Každý ninja ovládá jiné techniky založené na jiném živlu. Některé techniky jsou neživelné (přeměna, klon, stínový klon) a některé jsou založeny na více živlech najednou. K jakékoliv technice je ale zapotřebí čakry – zvláštní vnitřní energie, bez které žádný živý tvor nemůže existovat. Čakra proudí vaším tělem úplně stejně jako třeba krev a má víceméně vlastní soustavu.
Teď přidám trošku čínského učení. Podle taoistů máme v těle energii nazvanou cchi. Existují dva typy cchi: Obnovitelná a neobnovitelná.
Obnovitelná cchi je energie, kterou lze doplňovat odpočinkem a stravou. Pokud však její množství klesne na nulu, zemřeme.
Neobnovitelná cchi je životní energie, se kterou se rodíme, během života ubývá a když klesne na nulu, zemřeme. Ubývání této energie se lidově říká stárnutí.
Tak já bych čakru připodobnila obnovitelnému typu cchi. Ninjové jí využívají a doplňují odpočinkem a jídlem. Pokud se vám ale název zdá zavádějící, v buddhistickém učení můžete najít sedm čaker, které se nacházejí na různých místech našeho těla a jsou nezbytně důležité pro život. Připodobnění k čínské cchi se mi ale v tomto případě zdálo o něco přesnější.

NarutoTak něco málo k ději, když jinak nedáte…
Kdysi dávno ve skryté vesnici jménem Konoha (Listová vesnice) v zemi ohně žila obrovská devítiocasá liška, která byla hrozbou všem obyvatelům vesnice, nebo možná dokonce všem obyvatelům země. Ninjové se samozřejmě bránili a pomocí svých technik se snažili liščího démona zneškodnit, žádný z nich ale nebyl úspěšný a devítiocasá nestvůra stále ohrožovala všechny, kdo se jí postavili do cesty. Až jedné noci, kdy opět zaútočila na vesnici, se jí postavil její vůdce, Yondaime, nazývaný také čtvrtý Hokage. Ten nedokázal lišku zabít, místo toho ji však zapečetil do těla malého chlapce a sám přitom obětoval svůj život…

O dvanáct let později se setkáváme s malým blonďatým parchantem jménem Uzumaki Naruto, který dělá všechno proto, aby na sebe upozornil. Hoch bez rodičů a přátel, který není schopný pořádně vystudovat a složit zkoušky, udělá cokoliv, aby upoutal pozornost veškerého obyvatelstva. Například všebarevně pomaluje a zohyzdí sochy všech vůdců vesnice řádu Hokage. A můžeme ho sledovat, jak utíká ve snaze vyhnout se trestu. Člověk by si řekl, proč to asi dělá, ale jak to můžete vědět vy, když to neví ani on sám? Odpověď je vcelku jednoduchá. Narozdíl od něj, vy zřejmě víte, že osamělý člověk udělá všechno proto, aby byl středem pozornosti, a že malý Naruto je osamělý proto, že někde v jeho těle zatím stále ještě odpočívá hrůzostrašný devítiocasý liščí démon, kterého se všichni lidé ve vesnici bojí, a proto se chlapce straní.
NarutoNaruto ale nepatří mezi ty ignoranty, kterým by bylo všechno jedno. Na první pohled tak sice vypadá, ale velmi brzy zjistíte, že i on má svoje touhy a ideály, chtěl by odmaturovat a být vynikajícím ninjou, chtěl by mít přátele, na které se může spolehnout a zároveň je chránit, a chtěl by, aby ho lidé uznávali a vážili si ho. To pro něj ovšem nebude lehký úkol. Zatím je tu totiž jen jeden jediný člověk, který mu rozumí, a tím je jeho učitel Iruka. Ten však Narutovi otevře cestu, když mu po lítém boji se svým kolegou Mizukim, který se snažil Naruta využít, aby pro sebe získal jistý mocný svitek (o kterém se v průběhu série dozvíte, že vlastně nebyl tak mocný, jak se na první pohled zdálo), pomůže odmaturovat a stát se ninjou řádu gennin (to je nejnižší řád ninjů – druhý stupeň se nazývá chuunin, třetí jounin a čtvrtý, velice neobvyklý, je sannin. Existují jen tři ninjové řádu sannin). Ninjové řádu gennin jsou pak rozdělováni do týmů, které projdou jistým testem (jehož podrobnosti tu rozebírat nebudu, co by to pak bylo za překvapení) a následně podnikají různé mise, aby pomohli lidem. A kde bychom byli, aby v tom nebyly peníze, že? Klienti za každou misi platí a ninjové, kteří misi splní, dostanou část peněz. Ninjové řádu gennin vykonávají jednoduché úkoly, jako např. najít ztracené zvíře, opravit střechu nebo vylovit brýle ze dna rybníka (a občas i tyto úkoly mohou být pěkně zapeklité). Ninjové řádu chuunin se už mohou sem tam setkat i s nějakým tím soubojem a jouninové dostávají opravdu náročné mise, kde jde téměř neustále o život. A samozřejmě, že se najdou i takové mise, které jsou určené pro genniny a chuuniny a jsou extrémně náročné. To když náhodou klient nemá čím zaplatit těžkou misi…

NarutoV tuto chvíli ale musím vyvrátit myšlenku, která zřejmě napadne úplně každého čtenáře tohoto článku. Ne, Naruto není jen jednoduché oddychové epizodické anime. Týmy chodí na mise, které začínají a končí, avšak celá série má přesně jednu hlavní zápletku, která se velice brzy začne rozvíjet a proplétat jako hromada hadů (jen se koukejte dál a zjistíte, proč zrovna tohle přirovnání…). Problém nastává, když přijdou velice nepopulární fillery, díly, které zdržují děj a odklánějí se od hlavní zápletky (pro nezasvěcené, vznikají ve chvíli, kdy dojde manga a je třeba pokračovat ve vytváření anime. Když pak vyjde nová kapitola mangy, divák se obvykle zklamaně dozví, že má úplně jiný děj než anime). Ano, musím vás zklamat, tohle anime má fillery a bohužel je jimi i zakončeno. Na hlavní zápletku navazuje Naruto Shippuuden. Obsahově se až na fillery anime a manga vůbec neliší, jenom manga je o něco méně přehledná než anime a ve chvíli, kdy došlo k nějakému souboji, jsem přestávala být v obraze.

NarutoA teď klady a zápory, moje oblíbená část
Tak zaprvé hudba: Podle mě velký klad. Líbí se mi jak mírně rockové či popové openingy a endingy, tak naprosto výborně zpracovaný hudební doprovod, který mi v některých momentech téměř hnal slzy do očí. Hudba v Narutovi téměř nikdy nezní rušivě, hodí se k daným situacím a úžasně je doplňuje.
Ani animace není nejhůř zpracovaná, velmi pěkně je vykreslené prostředí a do postav se jistě velice brzy zakoukáte (i když já jsem si například musela chvilku zvykat, zezačátku se mi všechno zdálo jaksi malé a roztomilé a trochu mě to vyvádělo z míry).
Charaktery jsou velice zručně zpracované, mají propracovanou minulost i svoji povahu a jejich chování je vždycky odůvodněné. Já jsem si zezačátku nemohla zvyknout na některé jejich naprosto šílené dětinské chování, ale když jsem se pak srovnala s tím malým spratkem Narutem, musela jsem uznat, že když mi bylo dvanáct, dělala jsem úplně stejné blbosti jako on (i když možná v o něco menší míře).

Naprosto úžasné mi připadají souboje a techniky. Každý souboj je propracovaný do nejmenšího detailu, každá technika má svá pravidla, výhody i nevýhody a taktika a přemýšlení bojovníků jsou také zpracovány velmi dobře. Ninjové kombinují iluze, klonování a jiné „čarování“ se svojí chakrou s používáním zbraní nebo vlastních končetin. Každý ninja má svoji speciální techniku, kterou využívá v boji. Proto, i když se v sérii bojuje snad posté, málokoho omrzí se na Naruta koukat.
Humorná stránka v tomto anime je velice silná – co taky čekat, mluvíme tady o komedii. Občas mi přijde až trochu přehnaná, když je ale pak proložená něčím trochu akčnějším nebo i smutným, dá se to snést.
NarutoTrošku zarážející je u Naruta nereálnost některých situací. Když je někdo téměř mrtvý, ale pak mu přítel řekne pár povzbudivých slov, načež se naše chcíplotina sebere a porazí tři nepřátele, které nedokázal porazit někdo o dvě třídy výš, jistě vám to bude připadat trochu zvláštní. Nicméně musím varovat, i když se to zezačátku nezdá, bude se zde umírat, a ne jednou. Jsou zde plačtivé scény, je zde utrpení, je tu i krev a spousta násilí. Připravte se na to.

A co si o tom celkově myslím?
Naruto si mě i přes své chyby jednoznačně získal. Mám ráda postavy, mám ráda animaci, miluji hudbu, líbí se mi příběh. Snad jediné, co mi na něm opravdu, opravdu, ale opravdu vadilo, byly fillery. Trapné, nezajímavé, netýkající se příběhu, jako by to už ani nebyl Naruto (a taky že není, že…), ale co, máme slíbeno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.