Loveless

Loveless

V každém boji musí být bojovník. A každý boj přináší oběti. Oběť a bojovník, dva, kteří jsou k sobě připoutáni tak silně, že jeden bez druhého nemůže být. Jeden triumfuje a druhý trpí. Jeden vládne a druhý je otrokem. A přitom každého z nich provází osud, který je velmi úzce spjatý s jeho jménem. Jménem, které mu prozradí, kdo vlastně je. Ne tím, které mu dají rodiče. Ne tím, kterým ho oslovují ve škole či v práci. Ale tím jedním a jediným pravým, které mu je souzeno.

Jsou to již dva roky, co Aoyagi Seimei zemřel. A dlouhé dva roky, co v temnotě zmizel starý Aoyagi Ritsuka a byl nahrazen novým, tím, kterého jeho matka tak nenávidí. Ritsukův bratr, Seimei, mu přede dvěma roky řekl své pravé jméno. Beloved, Milovaný. Krátce nato byl zabit. Šok, který Ritsuka utrpěl, když viděl svého bratra umírat, mu způsobil částečnou amnesii. Už si nedokáže vzpomenout, co bylo předtím. Neví ani, jaký byl on sám. Jestli pravý Ritsuka je ten současný, mlčenlivý student s vynikajícími výsledky a žádnými přáteli, nebo ten bývalý, veselý a přátelský chlapec, který měl co dělat, aby ho nevyloučili ze školy. Kvůli přístupu svých spolužáků a svojí ztrátě paměti byl Ritsuka nucen změnit školu. Když se však první den vrací domů, za ruku ho popadne neznámý muž, který se mu představí jako Agatsuma Soubi, přítel jeho zesnulého bratra Seimeie. Ritsuka se rozhodne využít této příležitosti a „udělat se Soubim nějaké vzpomínky“ (čímž myslí zaznamenat jejich přátelství na fotografie, protože je přesvědčen, že bez obrazového podkladu zapomene, stejně jako přede dvěma lety). Během jejich rozhovoru pak dojde k něčemu, co si Ritsuka nepředstavil ani v těch nejšílenějších snech.
„Miluji tě, Ritsuko,“ uslyší z úst Soubiho. „Udělám pro tebe cokoliv, stačí jen říct.“ Ritsuka však o jeho slovech začne velmi brzy pochybovat. Na každou jeho otázku odpovídá Soubi „Miluji tě.“ Když chce Ritsuka vědět, proč jeho bratr zemřel, Soubi mu odmítá odpovědět. A jakmile Soubi slíbí, že bude Ritsukovi vždycky na blízku a vždycky odpoví, když zavolá, zmizí a nebere telefon.

Ritsuka se krátce nato dozví, že Soubi je Bojovník ovládjící kouzla a dokáže poroučet elementům. On sám je potom Oběť, někdo, kdo zvyšuje Bojovníkovu moc a zároveň utrží při boji všechna zranění. Podle Soubiho byl Seimei jeho obětí, než zemřel. Sdílel s ním svoje jméno, Beloved. Avšak Ritsuka je jiný. Jeho pravé jméno je přesným opakem jména Soubiho a Seimeie. Loveless, ten, který není nikdy milován. Jak může on sdílet moc se Soubim? Jak může existovat pouto právě mezi nimi? Snad právě proto, že jsou tak odlišní…

Seimei, řekl jsi mi, abych ho našel a ochraňoval. Netušil jsem ale, že bych se do něj mohl kdy zamilovat…

Agatsuma Soubi.

Loveless je příběh náznaků. Jestli čekáte nějaká vysvětlení, konkrétní myšlenky nebo dokonce konec, máte v případě Loveless smůlu. Ničeho takového se nedočkáte, celé anime, ať už vizuálně nebo příběhově, je zastřené mlhou.
Pravděpodobně vám již došlo, že se jedná o shounen-ai, ale chlapci si zoufat vůbec nemusí, v příběhu je totiž dostatek děvčat a dokonce i shoujo-ai scény. Kupodivu jsem se zrovna u chlapců setkala s poměrně kladným ohlasem.
Ráda bych upozornila na to, že Loveless je zatím pouze dvanáctidílné anime, jeho manga předloha má o hodně větší rozsah a pokud se vám zdá seriál neukončený a chcete vědět víc, doporučuji přečíst si mangu. Můžete ji klidně vzít od začátku, zdání klame a není pravda, že by se anime a prvních několik kapitol mangy úplně shodovaly.
I přesto, jak je anime krátké, nám ale dává velmi dobře nahlédnout do života a hlavně do charakterů jednotlivých postav, které se navíc v průběhu děje velmi pěkně vyvíjí. Poměrně smutný je tu fakt, že až na ty,, které se v příběhu objeví jen na chvilku, se tu snad nevyskytuje jediná normální postava. Můžete to brát jako umělecký záměr, ale myslím, že se najde spousta takových, které zrovna tento fakt odradí od sledování.
Na druhou stranu tu máme i jeden uklidňující faktor – i kdyz je děj tak říkajíc psycho, můžete se zde dočkat i humorných scén a dokonce i pár velmi šikovně skrytých vtípků na místech, kde byste je nikdy nečekali.
Jednou z nejpropracovanějších částí celé série jsou jednoznačně souboje. K soubojům dochází mezi dvojicemi, z nichž v každé musí být jeden Bojovník a jedna Oběť, výjimečně může do souboje vstoupit jenom Bojovník. Jedná se o jakousi slovní přestřelku, Bojovník ovládá slovy elementy, které útočí a brání tak, jak on si přeje. Čím kratší rozkaz, tím lépe pro toho, kdo jej vyřkl, protože v těchto soubojích jde o rychlost. Ve chvíli, kdy se Bojovníkovi podaří zaútočit, protivníkova Oběť utrží zranění. V případě, že Bojovník s sebou svoji oběť nemá, utrží zranění on sám, což ale ve většině případů znamená jeho porážku. Moc dvojice se ještě zvyšuje, pokud mají Bojovník i Oběť stejné jméno. Naopak když se jejich jméno liší, ve chvíli, kdy je jeden z nich zasažen nějakým útokem, škoda se zdvojnásobuje. Teoreticky vzato by mělo být nemožné, aby existoval Bojovník, který má jiné jméno než jeho Oběť. Ale jak to, že Ritsuka a Soubi pak mají jiné jméno…

Grafika v Loveless je poměrně kontroverzním tématem. Nemohu popřít, že první dojem z ní byl velmi silný, pravděpodobně i velmi kladný. Když se nad tím pořádně zamyslím, postavy jsou poměrně deformované, a to nejen v obličeji, a nemyslím si, že to dělají jen kočičí ouška a ocásky. Pro fanoušky anime a mangy jsou ale rozhodně nakreslené líbivě. Grafika prostředí už je na tom o něco lépe, detaily jsou ale chvílemi poněkud zanedbané, což se grafikům úspěšně podařilo zakrýt tou všudypřítomnou mlhou, která zároveň tlumí i barvy.

Hudební doprovod anime bych označila jako průměrný, nijak extra nenadchne, ale ani neurazí. Příběh často doprovází velmi artová klavírní hudba, která se snaží hrát divákovi na city a vtáhnout ho hlouběji do atmosféry. Ne, že by se jí to nedařilo, ale dle mého názoru se dala použít i o něco lépe.

Jakmile se na scéně objeví první postava, divák si nutně musí všimnout, že má ouška a ocásek. Pokud jte Loveless ještě neviděli, bude vám chvilku trvat, než vám dojde, co to vlastně znamená, ale vězte, že tyto prvky mají své opodstatnění a jsou jedním z důvodů, proč Loveless není tak úplně určeno malým dětem. ;)

Autorkou mangy je Kouga Yun, pravým jménem Yamada Risa. Manga stále vychází, nemá tedy příliš smysl uvádět nějaký konkrétní počet vydaných knih. Mohu vám ale říct, že anime se týká děje zhruba prvních čtyř svazků, jak jsem již ale zmínila, pokud se rozhodnete si mangu přečíst, raději začněte první knihou, mohlo by se vám stát, že vám unikne nějaká ta podstatná informace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.