Fullmetal Alchemist – Brotherhood

Fullmetal Alchemist – Brotherhood

Dostala jsem stížnost, že už jsem na blog dlouho nepřidala žádnou anime recenzi. Rozhodla jsem se na stížnost reagovat, protože ve své čiré prokrastinaci nedělám prakticky nic jiného, než že čumím na anime, tedy když mě zrovna někdo nevytáhne ven (a to vůbec není těžké. Zkuste to někdy). Prvním kouskem, který mě napadl z těch, co jsem v poslední době viděla, je Fullmetal Alchemist – Brotherhood. A protože jsem předchozí sérii viděla také, mám pro vás přichystané i malé srovnání. Kdo si mou recenzi na starých stránkách četl (ano, právě tahle recenze mě teď přinutila si sem dát ten odkaz, kdyby si toho někdo náhodou nevšiml), možná se teď trochu pobaví.

Fullmetal Alchemist - Brotherhood Fullmetal Alchemist - Brotherhood Fullmetal Alchemist - Brotherhood

Začněme úvodem pro ty, kdo se s Ocelovým Alchymistou ještě nesetkali.
V městečku zvaném Risembool žili kdysi dva malí chlapci – Edward a Alphonse – se svou matkou. Otec je před nějakou dobou z neznámých důvodů opustil a zanechal po sobě jen hromadu knih věnujících se alchymii, kterou se zvídaví hoši naučili nazpaměť. Jenže když jednoho dne maminka zemřela, zoufalí chlapci neměli kam jít. Rozhodli se tedy použít alchymii, aby ji oživili. A protože zákon zachování hmoty a energie platí i zde, museli si sehnat nějaké suroviny, aby si maminku dokázali „vytvořit“. Bratři se ale přepočítali. Suroviny na tělo sice měli, ale kde v tomhle světě se dá sehnat něco, z čeho vytvoříte duši? Za tenhle svůj jediný pokus zaplatili obrovskou cenu – Ed přišel o nohu a z Ala si jakási Prozřetelnost vzala raději vše. Ve snaze přivést Alphonse zpátky obětoval Ed další svou končetinu – tentokrát ruku. Podařilo se mu tak připoutat bratrovu duši na staré brnění. Chlapci se sice poučili, že přivést mrtvé zpět zkrátka nemohou, ale začal tak příběh o jejich putování za ztracenými částmi těla, které je mělo dovést mnohem dál, než by si byli kdy představili.

Potud se příběh obou dvou sérií anime i mangy shoduje. Zjistíte, že Ed s Alem porušili největší alchymistické tabu – totiž transmutaci člověka (věděli jste, že v původním významu je chemie či alchymie věda o přeměnách? Mimochodem, japonské slovo pro chemii je taktéž věda o přeměnách – kagaku. Transmutace znamená přeměna, je to pro alchymii dost zásadní pojem). Ale tím také veškeré shody končí.
I člověku, který se na první sérii nekoukal, ale je zvyklý dívat se na průměrné shouneny, bude však připadat, že děj je neskutečně rychlý a akční. Začínáme uprostřed souboje ledového alchymisty proti státním alchymistům z hlavního města (mimochodem, zdá se mi to, nebo jeho jméno opravdu nebylo ani jednou za celou sérii zmíněno a říkali mu prostě hlavní město?), příběh vás vrhne rovnou do víru akce a jen tak vás z něj nepustí. Edward se ke státním alchymistům připojil v naději, že najde způsob, jak získat zpět své končetiny a bratrovo tělo. A samozřejmě, jak už to u alchymistů bývá, dříve nebo později se musí dostat k otázce kamene mudrců. Hned v prvním díle je také ukázáno, že kámen mudrců existuje, ale tajemství jeho výroby zůstává samozřejmě skryto.

Fullmetal Alchemist - Brotherhood Fullmetal Alchemist - Brotherhood Fullmetal Alchemist - Brotherhood

Vraťme se však k akčnosti anime. Některé lidi právě ten divoký spád odradil. Já jej naopak považuji za přednost, něco, s čím se jen tak v nějakém anime setkat nemůžete. Mám ráda, když se děj pohybuje kupředu. A když to člověka unaví, může si odpočinout.
Druhou dějovou předností je komplexita děje. To, jak všechno se vším souvisí, ale zároveň existuje i taková věc, jako je náhoda. Po mentální stránce Ed i Al v průběhu série dospějí. Stále jsou hlavní postavy, ale rozhodně to nejsou nějací vyvolení hrdinové, na kterých závisí budoucnost celého světa. Na utváření budoucnosti se zde podílí všechny postavy rovným dílem. Každá má nějaký svůj příběh, který je ale nějak zasazen do děje a nepřekáží v jeho vývoji. Bratři Elricovi se prostě dostali do hlavní zápletky proto, že se Ed rozhodl pracovat pro vládu. Tedy konečně něco, kde máte komplexní svět a kde pouze rozhodnutí postav samotná určují jejich osud. Velmi realistické.
Přesunu-li se k postavám samotným, charaktery mi dokonale sedí. Žádné přespříliš vyumělkované stereotypy, tedy snad až na Edovo „Neříkejte mi prcku!“, se zde nevyskytují. Najdou se zde postavy hloupější a chytřejší, většina jich však umí přemýšlet, cítit, jednat… zkrátka to, co by člověk měl umět. Ani zde nemám výhrad.
Taktéž musím vychválit konec, protože byl inteligentně vyřešený a asi nejlepší, jaký autorka (Arakawa Hiromu) mohla vymyslet.
A když už jsme u toho konce, samozřejmě musím zmínit i cestu k němu. Na rozdíl od jiných shounen anime, která začínají jako komedie nebo alespoň nějak zvolna, Alchymista je od začátku akční drama, avšak postupně dochází i k nějakému tomu plánování – tudíž zvolňování příběhu – a hlavně a především zde sílí naděje. Jsem zvyklá, že čím blíže ke konci příběhu, tím větší pocit beznaděje mám, u Fullmetal Alchemist tomu ale bylo opačně a přesto jsem celá napjatá pouštěla další a další díly a dokoukala jej až do konce.
Grafice nemám co vytknout, ale chválit ji taky nebudu. Tady platí „nenadchne a neurazí“, je to zkrátka taková normální anime grafika. Prostředí je vcelku detailní, ale ničím zvláštní, a rozhodně nemá tak umělecký nádech či takovou hloubku jako třeba Miyazakiho filmy. Grafika postav je jednoduchá, žádné obří oči ani jiné zvláštní rysy také nemá. Kdo viděl první sérii, ví přesně, co má čekat.

Fullmetal Alchemist - Brotherhood Fullmetal Alchemist - Brotherhood Fullmetal Alchemist - Brotherhood

Kámen úrazu je tu hudba. Ta sice není špatná, ba naopak je velmi kvalitní (alespoň ta podkladová), ale ne tak docela se k příběhu hodí. Celou dobu hraje mocná hudba přirovnatelná k soundtrackům hollywoodských velkofilmů, ale já bych preferovala spíše hudbu z první série, o něco něžnější a mnohem lépe použitou. Zrovna tak úvodní a závěrečné znělky byly tak o 200% lepší v první sérii. Troufám si tvrdit, že výběr písniček byl velmi ubohý, mně konkrétně nejvíc vadily nevhodné pomalé endingy, potěšil mě až čtvrtý (Shunkan Sentimental od Scandal, ukázka zde) s nádherným svižným začátkem, který odpovídal akčnímu rázu série. Zato druhý ending, Let It All Out, jsem přeskakovala po první vteřině nebo dříve, ačkoliv písnička jako taková se mi celkem líbí. K FMA to prostě nesedělo.

A teď malé srovnání s první sérií. Spoilery budou, doufám, minimální. Abych zasvětila neznalé – první série byla točená v době, kdy manga nebyla dopsaná, a časem se od ní odklonila. Druhá jede striktně podle mangy. Obě přitom začínají ve stejném bodě.
První série se drží řekněme klasického shounen schématu. Existuje jistá hlavní dějová linie, od které se ale příběh každou chvíli odklání. Přichází vedlejší příběhy, dokonce by se dalo říct, že to, co se v Brotherhood děje v rámci hlavní dějové linie a je zahrnuto i v první sérii, je tam odsunuto tak trochu do ústraní. Uprostřed série se děj najednou odkloní úplně a postavám se tak trochu změní cíle. Ničeho takového se v Brotherhood nedočkáte, od začátku do konce všechno, co se v anime děje, patří do uceleného příběhu s jedním koncem.
V obou příbězích zemře tatáž postava. Zatímco v první sérii to vypadá, že zemřela jen tak mimochodem, v druhé na tom postaví celý zbytek příběhu. Smrt oné postavy posune všechny dál.

Fullmetal Alchemist - Brotherhood Fullmetal Alchemist - Brotherhood Fullmetal Alchemist - Brotherhood

Když se podívám na svou starou (a značně do konce nedotaženou) recenzi na první sérii FMA, musím se sama sobě smát. Měla jsem tehdy zhlédnutých jen pár anime titulů a celý Alchymista mě uchvátil. Zaujal mě i volně navazující film, který bych dnes označila za velmi nepovedenou parodii. A teď vám budu tvrdit, že první série FMA je paskvil, u nějž se divím, že jsem ho kdy dokoukala. Ke konci už divák ani neví, kterou část považovat za fillery a kterou za hlavní příběh. Ano, asi má určité kouzlo, ale teď vlastně ani nechápu, kde jsem ho tam viděla. Brotherhood u mě vede, dokonce se díky své atmosféře a spádu stalo jedním z mých nejoblíbenějších anime vůbec, zvláště pak, když se omezím na kategorii shounen. Tak snad se bude líbit i vám.

17 komentářů u „Fullmetal Alchemist – Brotherhood“

 1. S předechozím FMA jsem to měla podobné. Seriál se mi líbil, i když poslední díly mi přišly zmatečné a film už mi tehdy přišel hrozný.
  Ale s FMAB se to nedá porovnávat. Mangaka je asi prvním autorkou, která shounen zbytečně nenatahuje a udržuje si skvělý spád

  O těch postavách jsi to už psala, ale taky se musím přidat, jedno z mála anime, kde jsou všechny postavy sympatické a to dokonce i ženské, což si zasluhuje otevřít minimálně šampáňo..

  OdpovědětOdpovědět
 2. Hmm.. kde začít…
  První adaptace přišla v době, kdy manga byla teprve v rozjezdu, takže zákonitě musela jít hodně brzo svou vlastní cestou. Výsledkem byl komornější příběh s menším množstvím postav. A pár scén mě tehdy celkem dostalo (v Brotherhoodu se podobný efekt už nedostavil).
  Graficky Brotherhood rozhodně převyšuje většinu současné seriálové produkce (filmy do toho netahat, to je o trošku jiných finančních možnostech), skok proti první adaptaci je dost znatelný. Na hudbu si stěžovat nemůžu, sice není tak výrazná jako ta od Michiru Oshima k první adaptaci, ale skvěle dokresluje scény a hlavně zbytečně neruší. Úvodní a závěrečné znělky už mě tak nevzaly, chyběla mi nějaká jako byla Rewrite v první adaptaci.

  OdpovědětOdpovědět
 3. podepíšu se pod ledmanův ortel, ale upřímně, stejně mám pořád radši mangu a na kresbě autorky toho vidím sakra hodně a občas se u ní inspiruju..=) takže grafice bych naopak přidala +body, i když jak kdy… u anime už kresba nevyzní tak rozkošně, některé scénky se prostě do komiksu hodí a v pohybu zdaleka tak nevyzní..
  ale taky se k tomu asi musím příznat, že jsem Brotherhood ještě nedokoukala a v nejbližší době se ani nechystám, právě kvůli uspávající a nudné, stereotypní hudbě a hnusným OP/ED (fakt hnusným, z toho co jsem viděla mě nezaujal ani jeden, až na tu tvou ukázku a u té nechápu, proč ji nacpali až jako ending) – zkrátka, hudbu tady fakt nemusím… mám tušení, že v první sérii mě víc než děj časem táhla právě jen hudební stránka.. děsivé pomyšlení..=B
  nikdy jsem o tom nepřemýšlela, ale když tak teď začínám, i na první díly naruta vzpomínám docela pozitivně právě kvůli peckám jako třeba Haruka Kanata, kdežto samotnou epizodu jsem často posouvala o celé minuty..=DD
  s tím cos napsala o postavách se plně ztotožňuju..=D bývá to slabý článek mnoha sérií, které se příliš dlouho vlečou (tzn. z nějakého takového důvodu jsem zabalila bleach, ale za to asi mohly fillery, kde ty charaktery pokaždé vyloženě znásilní..)
  no a na závěr úmornýho žvanění malý PS k filmu: ha-ha-ha, ale po grafické stránce mňamka..=) škoda že jen to…

  OdpovědětOdpovědět
 4. Ano, dokonale vykreslené postavy a promyšlený děj je podle mě hlavním tahákem celého FMA. NA tom se snad shodne každý. Jinak mě ale zaujala poznámka v tvé recenzi ohledně hlavního města – pochopila jsem to tak, že se hlavní město prostě jmenuje Hlavní, ale jistá si tím úplně nejsem. Každopádně mi to vyplynulo z anglického překladu, ve kterém jsem mangu četla. Chvíli mi naopak dělalo problém uvědomit si, že Central neoznačuje jen čistě centrálu nebo hlavní velitelství armády. :)

  OdpovědětOdpovědět
 5. Ahááá… tak tak to je! A já jsem si myslela, že FMA Bratrství navazuje na „jedničku“… a ono to je jen nová, trošku odlišnější verze uplně toho samého. Hm, tak to bych se na to mohla kouknout. =D

  Co se týče „jedničky“ – řekla bych, že jsem ji viděla tak do poloviny, pak jsem byla tak nějak přesycená FMA.

  Grafika se mi líbila, je to jedna z těch lepších (ač ano, jistě existují lepší), ale s porovnáním s jinými anime je moc povedená.
  Pak hudba – olalala, to mi ani nepřipomínejte! Když si vzpomenu na ty první openingy (hlavně ten první), oh, no – teď jsem si to pro připomenujtí pustila a reaguji naprosto stejně jak kdysi – zpívám si na plné pecky a poskakuji, rádobi tancuji i s celou židlou po celém pokoji (nadneseně řečeno). Nevím, vždy se mi hned zlepšila nálada, když jsem tuhle písničku slyšela.. Noo, zpět k tématu…

  Hudba se mi také líbila, hezky podtrhávala děj. =D Charaktery – super, jak už napsala Chill, líbila se mi ta jejich „lidskost“,každý měl své klady a zápory, svou minulost, postupný vývoj a posun v myšlení. Ano, postavy, propracované postavy ty to táhly. A prostředí. Pro mě strašně líbivé… období parních lokomotiv a starých aut… jo, další věc, jež toto anime (a mangu) pro mě odlišuje od ostatních.

  Zkrátka já toto anime vidím většinou jen v pozitivech, jistě určitě má své zápory, jako každá jiná věc, ale teď si žádné nevybavuji, navíc jsem anime viděla jen do poloviny, možná něco přes polovinu, takže jsem se k trochu prý již méně zdařenému konci nedostala.
  Pro mě je FMA prostě originál. =D

  Co se týče filmu – ten jsem viděla, opět se mi líbila „doba“, co se týče děje.. no… „no“. =D

  OdpovědětOdpovědět
 6. ledman, Dee: Mno… že bych se na tu první sérii ještě podívala? Myslím konkrétně na tu grafiku… je fakt, že už je to dlouho, co jsem ji viděla, ale když jsem pak viděla tu druhou, tak mi to jako takový rozdíl nepřišlo… asi mrknu a porovnám.

  Fussina: No je to zvláštní, no… ale nakonec když si vezmu překlad názvu města Kjóto, tak to taky znamená hlavní město či metropole… tak to Japonci prostě asi mají v krvi. Zajímavé je, jak tam udělali národy, je tam úžasné porovnání s historií, když tam pak přijdou Číňani…

  Glori: No to se mrkni, Brotherhood tě nenechá skončit v půlce. :)
  I když… Cirdana vlastně nechalo, ale on je určitě divný. 8-DDD

  OdpovědětOdpovědět
 7. Hh… jop, určo, už jsem začala pomaloučku, ale na netu jsou online buď videa s nekvalitním obrazem a anebo na-mém-noťasu-se-sekající megavideo. Asi budu muset jít na svůj velká comp (tj. normální stolní počítač =DDD) a tam to zkusit, případně to hromadně sosnout přes torrent. =D

  OdpovědětOdpovědět
 8. Tak rozdíl mezi první a druhým seriálem je skoro 6 let, to je v dnešní době docela dost :) Navíc, v plánu je film, tak jsem zvědavý. Sequel asi ne, podle informací a zatím dostupného teaseru to vypadá na nějaký vedlejší příběh(?). http://www.hagaren-movie.net/#/?trailer=disp
  Uvidíme, premiéra v létě.

  OdpovědětOdpovědět
 9. Tak u toho nového zpracování FMA jsem vydržel jen pár dílů. Aisi zůstanu zastáncem starého FMA. Nějak mi toto nesedlo.

  OdpovědětOdpovědět
 10. Glori: Hodně štěstí. :)
  ledman, Dee: No, vzhledem k tomu, že jsem zatím viděla všechno, tak se na něj jako správná fanynka kouknu a uvidím. :)
  mazuka: No proti gustu… taky se mi párkrát stalo, že mi neseděl originál. Třeba u písničky „And I Am Telling You I’m Not Going“, tu písničku mám ráda, jak ji nazpívala Bianca Ryan v soutěži America’s Got Talent, ale originál mi přijde strašný. :)

  OdpovědětOdpovědět
 11. chill: Já to nedokoukal jen proto, že jsem si přečetl mangu a chtěl konec zhlédnout najednou a ještě jsem na to nějak nenašel čas.

  OdpovědětOdpovědět
 12. asi som jediná, komu sa 1. spracovania viac páčilo, sic! z Brotherhood som videla len pár dielov. Ale nejak ma nezaujali tie nové postavy – Ling a jeho poddaní, to divné decko s pandou (tú pandu si mohli odpustiť). Ked už sú tam realistické postavy, celkom zmysluplná doba tak načo tam tresnú miniatúrnu pandu? Vyzerá dosť zdegenerovane, okrem toho čo je? OK, toto asi moc ľudom nevadí… Tiež sa mi nepáčilo smiešne rýchle odhalenie Vodcu (tuším už 16 epizóda) a Edov a Alov oco ako Otec homunkulov (aspoň si myslím lebo som poslednú časť som videla ako išli za ním keď Eda atď. sežral Glutoni). To s tým Glutonim a svete v jeho bruchu bolo celkom zaujímavé :D ale keď sa tam Envy premenila na tú počítačovú ohavnosť, som len pozerala WTF? Neznášam tieto komibinácie XD asi ako zomrela Lust sa mi nepáčilo.
  Myslím, že u grafiky si to veľa ľudí nevšimne, ale je príšerná. Šitá horúcou ihlou, tak isto ako v Narutovi, okrem toho na tých screenoch (dúfam, že to sú screeny) vidno, že tie pôsobia akoby boli na pozadí nalepené. A tá stolička a knihy za tým oknom sú zbytočne moc zdôraznené, napr ako v Pokémonoch – keď niekoho zasypalo, ten kameň, kt. sa nakoniec pohol bol ohraničený tvrdou čiernou linkou.
  No a možno som len idiot, kt nevie nič objektívne posúdiť :D :D :D Nj nakoniec je úplne možné, že všetko čo sa iným nepáči sa páči mne a čo sa mi nepáči sa páči iným :D
  Len pre lepší prehľad si to prípadne pozriem, ale to je zatiaľ v nedohľadne… ale myslím, že ma tvoja recenzia presvedčila dopozerať to n_n

  OdpovědětOdpovědět
 13. Don Quijote: Zajímavý nick to máš. :) Btw, ty kreslíš, že? Jinak si nedovedu představit, že bys to zkritizovala takovým způsobem. Ale něco ti chybí. Dokážu pochopit, že se ti to nelíbí, a dokážu pochopit, že zkritizuješ nekvalitní grafiku. Ale ty jsi tu setřela grafiku pěknou a líbivou jen proto, že není kreslená stylem, který ty uznáváš.
  Co se týče Edova a Alova otce, mýlíš se, otec homunkulů není. Příběh tu není srovnatelný s první sérií, protože s ní nemá prakticky nic společného.
  Chápu, že ti malá panda vadí, ale jinak tam bylo vysvětlené, že se jí Mei ujala, protože byla nějak postižená a nemohla už víc vyrůst. Mně tedy spíš než panda vadila sama Mei, prostě nemám tyhle dětské charaktery ráda. Jenže on se na každém anime najde nějaký takový element, který mi vadí. Myslím, že to tak má každý, takže jestli ti vadí malá roztomilá zvířátka, která zřejmě mají ukojit touhy fanynek toužících po něčem stráááášně kawaii, tak tady máš svůj nepatřičný element.
  Možná kdyžtak jestli váháš, zkus spíš mangu, protože se rychleji čte. Nicméně nejsi sama – koukni se na mazuku, tomu se taky líbila víc první série. Ono přece jen – některým lidem takový spád prostě nevyhovuje. :)

  OdpovědětOdpovědět
 14. Ahoj chci se zeptat co mají společnýho FMA a FMAB. Mám v tom guláš :D

  OdpovědětOdpovědět
 15. Helizz: No, vysvětluji to tu sice, ale zkusím to znovu. :)
  Obě začínají jako stejný příbšh podle stejné mangy. Původní FMA ale bylo dělané, ještě když manga vycházela, takže se příběh časem od mangu oddálil a pokračoval si svou cestou. Druhá byla dodělávaná ve chvíli, kdy manga už byla na světě celá, takže se jí striktně držela.

  OdpovědětOdpovědět
 16. Zdravím, neví tu někdo jestli je FMA Brotherhood s českým dabingem? Pokud ano, tak bych rád věděl kde bych si mohl FMA Brotherhood stáhnout nebo zhlédnout online.

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.