Air

Air

Někde na nebi, vysoko nad mraky, tak blízko ke slunci a měsíci, uprostřed modravé oblohy, létá dívka s křídly bělostnými jako sníh. Létá tam svobodně a vidí celý svět jako na dlani, a přesto trpí a sama se nemůže svého utrpení zbavit. Trpí dnem i nocí, již po dlouhá staletí tam létá s rozepjatými křídly a stále trpí. Nikdo ji však neslyší a ti, co o ní vědí, netuší, jak ji najít. Má v sobě tolik bolesti, ale i tolik lásky. Stále tam čeká, až jednou přijde ten, kdo ji z jejího prokletí vysvobodí. Ten ale přijde až ve chvíli, kdy svět bude starý a nemocný, na sklonku svého života. Bez ní tu totiž žádný svět nebude…

Air

Toto dvanáctidílné anime vychází původně ze stejnojmenné videohry určené spíše pro dospělé. Později byla vydaná manga ilustrovaná Katsurou Yukimaru a následně (v průběhu let 2004-2006) vyšla i její animovaná verze. Anime patří mezi klasické shounen harémovky se spoustou děvčat s obrovskýma očima, ale kupodivu se příznivé ohlasy ozývají především ze strany děvčat, která si v ději i postavách vždycky najdou něco, co je zaujme. Sám hlavní hrdina je udělaný tak, aby sice působil docela obyčejně (myšleno vystupováním, ne jeho skutečnou identitou), ale přesto se líbil.

AirJeho jméno je Kunisaki Yukito. Výjimečně zde nemáme středoškolského studenta, Yukito se totiž živí loutkařením, pokud se tomu tedy dá tak říkat, protože místo provázků používá magii. Jeho plyšová loutka ale nepřitahuje příliš pozornosti, a tak se našemu hrdinovi stane, že najednou skončí někde ve městě plném cizinců s břichem prázdným jako vylitý kbelík a bez střechy nad hlavou. Jediné, o čem sní, je dostat něco k snědku, nejlépe ramen (zapamatujte si, že pokud má hlavní hrdina rád něco k snědku, zpravidla to bude ramen, a pokud ne ten, zajisté to bude jahodové pocky;)). K smrti unavený a po neúspěšném dni se uloží ke spánku na chodníku poblíž pláže. Když se probudí, zjistí, že kousek od něj postává malá dívenka a podivně mává rukama. Ta, jakmile zaregistruje, že Yukito je vzhůru, začne se ho tím nejhorším možným způsobem vyptávat na všechno možné. To, že Yukito je unavený a hladový, ji ale očividně vůbec nezajímá.
AirPo nějaké době z něj vymámí, že Yukito ve skutečnosti cestuje proto, že hledá dívku s křídly, jež létá někde v oblacích, ale neví, jak ji najít. Jeho matka strávila svůj život stejně jako on. Jaké je pro něj ale překvapení, že se po pár dnech strávených v tomto městě dozví, že právě Misuzu, dívka, kterou jen tak náhodou potkal na mořském břehu, mívá sny o tom, jak létá v oblacích, vysoko nad zemí, a má přitom různé pocity. A navíc tohle město skrývá ještě spoustu jiných záhad, které jsou nějakým způsobem propojené s Yukitovým posláním…

AirDvanáctidílný anime seriál mě rozhodně zaujal spíše svým příběhem než čímkoliv jiným. Zpočátku se zdálo, že to bude jen lehký romantický seriál pro děvčata, nicméně po pár epizodách se děj roztáhl do neuvěřitelných rozměrů a nabral na dramatičnosti. Akce tam sice moc nenajdete, ale napětí zde rozhodně nechybí. Jde o příběh plný legend a magie, který je víceméně podobenstvím mnoha lidských vlastností a existence samotné. Všechno je ale zakomponováno do zdánlivě velice jednoduchého příběhu a podáno tak, aby to pochopili i ti nejmenší. Nicméně bych to malému dítěti nikdy nepustila. Důvod? Ten je zřejmý, je to konec série, u kterého jsem téměř brečela. Není to nijak šťastný konec, i když mně se zdál celkem uspokojivý. Autoři rozhodně nenechali nic nevysvětleného, snad jen kromě toho, kam se poděl hlavní hrdina, nicméně když o tom člověk chvíli popřemýšlí, možná mu dojde i to.;))
U této série se ale i zasmějete, děj je prokládán humornými scénkami z každodenního života, každá má ale zároveň svůj význam a odůvodnění. Dokonce i to, proč je hlavní hrdinka takové nemehlo nebo proč malý pejsek zvaný Potato prostě jednoho dne zůstal sedět před školou tak dlouho, až o něj někteří dostali strach. ;))

AirCelé anime sestává z krátkého filmečku zvaného Air Prelude, ze dvanácti dílů série, jednoho filmu a dvou speciálů. Prelude je vlastně jen trailer s ukázkami a nějakými rozhovory, série rozvádí příběh samotný, film je jakási rekapitulace a Summer Special je vlastně součástí jednoho OVA, které vypráví o událostech ještě před začátkem našeho příběhu.
Grafiku a celkovou kompozici má na starosti studio KEY. Animace této série mi zpočátku nepřišla příliš úžasná. Byly tam prvky, které mě nadchly, byla poměrně detailní, ale kresba obličejů a výrazů se mi vůbec nelíbila. Připadalo mi, že autoři to s těma velikýma očima trochu přehnali, stejně jsou na tom kulaté tváře a roztomilé výrazy. Když se ale podíváte pozorněji, můžete sledovat různé drobné detaily, které těm lidem, kteří rovnou odsoudí obrovské oči a spoustu barev, zkrátka uniknou. Vzhledem k tomu, že jsem si na grafiku KEY již docela navykla, považuji ji za poměrně přijatelnou, nehledě na to, že jednotlivé prvky, krajina a okolí postav celkově jsou poměrně pěkně vykreslené. Na grafice studia je ale znát, že se v průběhu let vyvíjela – srovnejte si grafiku Air, Suzumiye Haruhi a Clannadu a najděte si rok výroby. Zjistíte, že v každém díle se trochu liší. S jinou grafikou se setkáte i u filmu, kde je i značný rozdíl v barvách.
AirHudba se mi neuvěřitelně líbila, pravdou je, že se ale velmi rychle oposlouchá a po pár dílech nemůžete ten opening ani slyšet. Opening i ending byly udělané tak, aby zdůrazňovaly atmosféru celého díla, zatímco hudební doprovod ji prostě jen přirozeně doplňoval. To je velice příjemný efekt, ale když budete pořádně poslouchat, uslyšíte velmi často jedno téma, které může člověku časem přijít trochu na obtíž.
Charaktery několika hlavních postav byly rozpracovány moc pěkně, avšak na úkor těch ostatních, které se projevovaly jen v náznacích. Tak trochu to kazí celkový dojem z anime, divák má neustále pocit, že v anime něco tak trochu schází. Ke konci už je to lepší, postavy ožívají a začíná se něco dít, přesto si myslím, že autoři jim mohli věnovat o něco více pozornosti.

A co dodat na závěr? Anime mě velice zaujalo svou poutavostí a mírně pohádkovou atmosférou, kterou mám velmi v oblibě. Líbí se mi, jak autoři ukryli velké poselství do jednoduchého příběhu a pěkně zpracovaný ho podali divákům. Je tam ovšem i řada prvků, co se mi nelíbí. Celkově jsem si ho ale velice užila a rozhodně ho doporučuji všem, kdo mají rádi spoustu romantiky a napětí. Pro ty z vás, kteří stále váhají, je tu také film. Ten v podstatě shrnuje děj seriálu. V pár drobnostech se sice liší, ale obrázek si z něho uděláte dobrý, můžete tedy zkusit film a na základě pocitů z něj třeba přejít na seriál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.